Shrap-Drakers Fishing Forum
Przechowywanie silnika spalinowego i akumulatora żelowego przez zimę
#1
Witam Kolegów!
Zbliża się okres zimowy i pewnie wielu z nas staje przed pytaniem jak przechować do wiosny nasze silniki i inny pokrewny sprzęt tak aby warunki nie spłatały nam nieprzyjemnego psikusa. Jestem posiadaczem silnika spalinowego dopiero od 2 lat więc mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów:
- W jakich warunkach zimujecie swoje silniczki spalinowe? Czy można pozostawić go na zimę w typowym blaszanym garażu (bez ogrzewania) czy lepiej przenieść do w miarę ciepłej piwnicy? Zeszłej zimy wybrałem to drugie rozwiązanie. Czy słusznie?

I drugie pytanie:
- Jak przechowywać akumulator żelowy do silnika elektrycznego? Które z powyższych warunków wybrać? Czy lepiej przechowywać go w stanie naładowanym czy rozładowanym?

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
Odpowiedz
#2
Silnik: czy ogrzewany czy nie nie ma większego znaczenia. Ważne żebyś usunął wodę. Moze zalegać gdzies w spodzinie (jezeli wymieniasz olejne spodzinie i wirnik pompy wody na jesień to raczej nie ma szans zeby gdzies tam woda sie została).
Jezeli masz mały silnik to ja bym go wstawił jednak w ogrzewanie miejsce. Ja mam na stałe i w tym roku bedzie stał w miejscu nieogrzewanym razem z lodka bo po prostu nie chce mi sie tych cięgien odpinac itp.

Akumulator naładowany i raczej lepiej jak w ogrzewanym. Ja aku zawsze wyjmuje i trzymam w piwnicy, wczesniej ladujac.
Odpowiedz
#3
To lubię - konkretna odpowiedź Kwadr Silniczek jest stosunkowo niewielki - 3,5 km, więc tak jak w zeszłym roku przeniosę go do piwnicy. W kwestii akumulatora byłem bardziej ciekaw jaka opcja jest bardziej zasadna. W takim razie też wyląduje w piwnicy ale najpierw go naładuję.
Dzięki za szybkie info.
Odpowiedz
#4
Tak jak Peter pisze, jeśli w układach silnika nie ma wody (a być nie powinno) to może stać w nieogrzewanym pomieszczeniu. Akumulator koniecznie w pomieszczeniu z temperaturą sporo powyżej 0' i co kilka tygodni doładowywać, przedłuży to jego żywotność.
Odpowiedz
#5
(13-11-2014, 16:05)cnk napisał(a): .... Akumulator koniecznie w pomieszczeniu z temperaturą sporo powyżej 0' i co kilka tygodni doładowywać, przedłuży to jego żywotność.

A już żeby było w pełni koszernie to najlepiej zaopatrzyć się w ładowarkę (prostownik) z tzw. funkcją zimowania baterii. Czyli podłączamy i zostawiamy a elektronika robi swoje.
Z drugiej jednak strony sezon poza wodą w Polsce trwa bardzo krótko i naładowanej i postawionej tak jak piszą koledzy wyżej baterii gdzieś w ciepłym miejscu nic się nie stanie.

Odpowiedz
#6
Ważną sprawą jest też wypalenie benzyny, tak żeby nie została w układzie paliwowym. Źle to wpływa na membrany w gaźniku Usmiech ojciec naprawia między innym zaburtowce więc trochę wiedzy podłapałem Pfftt
Odpowiedz
#7
A to ciekawe i ważne.
Odpowiedz
#8
(13-11-2014, 22:54)pawcio napisał(a): Ważną sprawą jest też wypalenie benzyny, tak żeby nie została w układzie paliwowym. Źle to wpływa na membrany w gaźniku Usmiech ojciec naprawia między innym zaburtowce więc trochę wiedzy podłapałem Pfftt

Ale nie tylko w ciepłych pomieszczeniach benzyna odparuje a zostaną złogi po oleju, dotyczy to zwłaszcza silników dwusuwowych.
Odpowiedz
#9
witam jeżeli rozmowa o gaźnikach i paliwie to czy nie lepiej by było spuścić paliwo na zimę ze zbiornika tak żeby pozostał on suchy bo po okresie zimowym pewnie nic z tej bęzyny nie będzie pożytecznego ???
Odpowiedz
#10
(18-11-2014, 15:56)jaco napisał(a): witam jeżeli rozmowa o gaźnikach i paliwie to czy nie lepiej by było spuścić paliwo na zimę ze zbiornika tak żeby pozostał on suchy bo po okresie zimowym pewnie nic z tej bęzyny nie będzie pożytecznego ???

Jeśli zachowamy najważniejszy warunek - szczelność, to z paliwem nic się nie stanie.

Dlaczego ma się nie nadawać po jakimś okresie. Sam kupiłem chyba ze trzy, albo i więcej lat temu trochę benzyny, czerwonej benzyny Haha jak ktoś jeszcze taką pamięta. W chwili zakupu miała ona jakieś 12 może 15 lat i ciągle ją wypalam w kosiarkach i piłach, a i do motoru zdarzyło się po zmieszaniu wlać.
W wojsku jeśli dobrze pamiętam to diesel miał przydatność 12msc, benzyna 24 bądź 36msc i musiała zostać wymieniona na świeżą co pewnie rzadko było czynione. Są tylko pewne warunki. Po pierwsze jeśli auto ma zbiornik metalowy musi zostać zatankowane do pełna, tak jak i kanister metalowy w którym trzymamy paliwo - chodzi o zbieranie/skraplanie wody na wewnętrznej stronie zbiornika dostającej się bezpośrednio do paliwa. Tą zasadę warto i stosować w samochodach jeżdżących na co dzień w zimowym okresie. Po drugie jeśli paliwo trzymamy w innych pojemnikach niż zbiornik to muszą to być albo kanistry metalowe, albo plastikowe o specjalnym przeznaczeniu do paliw. Benzyna może rozpuścić pojemnik np. od spryskiwaczy jeśli w nim trzymamy paliwo, lub do paliwa z plastiku przenikną jakieś związki to może być problem - ale na pewno nie przy takich konstrukcjach jak silniki do łodzi Oczko.

Sezon zimowy, czyli ten czas w którym silniki spalinowe do łódek nie są używane jest w Polsce bardzo krótki. Niektórzy nawet jak zrzucają łódki w październiku i wodują z 1 maja to i tak to jest max wydłużony okres zimowania trwający 6msc - w tym czasie na 100% żadnej z benzyn się nic nie stanie.
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ustawienie wysokości silnika elektrycznego rybakaw 4 6.020 01-02-2015, 18:58
Ostatni post: qbanerra
  kupię część do silnika jaco 6 6.504 19-07-2014, 14:57
Ostatni post: jaco
  naprawa silnika kris82 0 3.102 24-03-2014, 17:28
Ostatni post: kris82
  Prośba o pomoc w wyborze silnika spalinowego caster 79 91.129 07-03-2014, 08:09
Ostatni post: Peter
  Wyciszenie silnika zaburtowego? Peter 9 18.516 04-05-2013, 22:03
Ostatni post: Bizonik
  Pro Marine 290 - Wybór silnika spalinowego popek1990 7 13.314 30-11-2012, 22:47
Ostatni post: Peter
  Docieranie silnika cyrax 8 14.544 23-04-2011, 14:39
Ostatni post: garbus
  Strażnik akumulatora, czy to potrzebne? krzysiex 46 47.408 28-02-2011, 11:01
Ostatni post: krzysiex
  Silnik elektryczny podczepiany do spalinowego Krystek 8 10.193 27-11-2010, 23:18
Ostatni post: Bizonik


Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.