Shrap-Drakers Fishing Forum
Trolling za czy przeciw
#11
Trolling według mnie metoda jak każda inna. Nie ma co ukrywać że jest to prosta metoda. Wielokrotnie się o tym przekonałem łowiąc na rożnych wodach. Wielkie jeziora mazurskie był to trolling za wielkimi szczupakami pływającymi w toni wodnej trudno osiągalnymi dla zwykłego spiningu z jednego prostego powodu ławice sielawy czy stynki na tyle szybko się przemieszczały ze często w tradycyjny sposób zaraz po zakotwiczeniu i oddaniu 2 3 rzutów na echu już nie było ryb. Długie rynno jeziora troling pomaga z poznaniu struktury dna i typowaniu miejsc do dalszego spiningowania co często było dość ważne bo urlop krotki. Zbiorniki zaporowe jedna wielka niewiadoma często były sporo lepsze wyniki z trolingu niż ze zwykłego spiningu ale bywało i odwrotnie. Rzeki Narew Bug Wisła trudne technicznie łowiska tu nie dość ze trzeba było mieć oczy wokół głowy to jeszcze trzecie oko zerkające na echo wyniki a i owszem ale to już wyższa szkolą jazdy. Co do przypadkowego łowienia ryb czyli podhaczenia to przez te ładnych kilka lat jakie łowię stosując trolling udało mi się złowić 4 ryby nie drapieżne. Leszcza prawie 4kg zapiętego za doł głowy okolice łuków skrzelowych karpia prawie 7 kg za pysk karasia za ogon oraz na Wisłę chyba certe. Także nie było tego za wiele i uważam ze leszcz jak i karp atakowały przynętę. Więcej ryb udało mi się zahaczyć łowiąc z opadu. Natomiast nie rozumiem oburzeń ludzi którzy twierdzą że troling tylko niszczy łowiska. Nikt jeszcze nie podal mi argumentów nie do podważenia. Jest jeszcze jeden duży plus trolingu często zdejmuje się siatki i sznury kłusownicze. Może własnie dlatego ludzie sa przeciwni tej metodzie.
Odpowiedz
#12
Nie troluję za często ale chyba 3 czy 4 lata temu na Zegrzu płynąc w stronę zapory kolega wjechał w siatę a ja w tym czasie siedziałem w kabinie i coś jadłem.Słysze że rzuca "mięchem" ale równocześnie z brzegu ktoś się drze żeby sp....ł z tego miejsca bo go zaraz itd,itp.
Odpowiedział panom w krótkich żołnierski słowach i słyszę że coś tam na brzegu odpalają no to wylazłem z kabiny i zaproponowałem żeby panowie podpłyneli bliżej bo mam tylko krótkiego pagaja.Równocześnie zadzwoniłem na 112 i świadomie głośno rozmawiałem z Policją.
Faktem jest że dostało się nam i naszym rodzinom,naobiecywali co oni nam zrobia jak nas dopadną ale wszystko z 30-40m.No to w głosnej rozmowie z kolegą uznaliśmy że się wyczepimy jego woblera z siaty i się przepłyniemy przez ich jednostkę.Oni byli na jakieś 3m łódce drewnianej,my na 6,5m ważącym chyba ok. 1,5t z silnikiem 150KM yachcie motorowym.No i jak motorek zagrał to panowie szybciutko udali się na brzegDokuczacz
Na Policję czekalismy ponad 30 minut ale nikt nie przypłynął więc wróciliśmy do portu w Nieporęcie,z siaty jednak prędko chyba nie skorzystają bo przy wyczepianiu woblera strasznie się pocieła w różnych miejscach.
Odpowiedz
#13
Mnie się udało na Zegrzu zdjąć jedna siatkę i dwa sznury ale na innych zbiornikach było tego więcej szczególnie na tych rynnowych.
Odpowiedz
#14
Ja szczerze mówiąc przez poprzedni sezon bardzo przekonałem się do trollingu. Im częściej pływałem, tym dochodziły mi nowe wnioski i przemyślenia, które nie pozwalają mi powiedzieć, że jest to nudna metoda. Może jeśli ktoś rzuci wobler za łódkę, odpali silnik i będzie pływał bez pomysłu cały dzień to rzeczywiście się znudzi. Ja staram się do każdej trollingowej wyprawy solidnie przygotować, przewertować mapy (zwłaszcza batymetryczne) akwenu, ustalić wstępnie trasę po jakiej będę pływał i które miejsca spenetruję najdokładniej. W trakcie łowienia, często trzeba plany weryfikować zarówno ze względu na to co widać na echosondzie jak i na tłok na wodzie.
Kwestia dobrania odpowiedniej przynęty, głębokości i prędkości jej prowadzenia to już w ogóle oddzielny rozdział i wielkie pole do manewrów.
A co do podhaczeń, to nie zdarzyło mi się to ani razu w poprzednim sezonie.
Wydaje mi się, że metoda ta jest piętnowana przez włodarzy naszych wód ze względu na to, że przeszkadza ona wędkarzom gruntowym. Choć mi szczerze mówiąc nie zdarzyło się najechać żadnego, mimo wielokrotnego przepływania w miejscach, gdzie nieopodal zarzucone były gruntówki(wystarczyło odrobinę uważac podczas napłynięć).
---
Pozdrawiam,
Grzesiek
Odpowiedz
#15
Jak komuś się podoba to czemu nie ? Może i kiedyś sam z ciekawości spróbuję, ale napewno się na stałe nie pozbawię przyjemności kręcenia korbką kołowrotka. Oczko
Odpowiedz
#16
Dla zabicia nudy podczas przepływania z miejsca na miejsce jak najbardziej ale wolę bardziej aktywne wędkowanie. A że trolling szkodzi pierwsze słyszę Oczko
Odpowiedz
#17
Czytając Wasze wypowiedzi dochodzę do wniosku ze trolling jest metoda polowu jak każda inna. Nie rozumiem wobec tego czemu jest on tak piętnowany i np w mazowieckim można trollingowac jedynie na Wiśle i na ZZ niektóre okręgi maja wogole zakaz lub opłaty powalające na kolana.
Odpowiedz
#18
Trolling jest metodą zajmującą dużą przestrzeń, przez co może powstać konflikt nie tylko między trollingującymi a pozostałymi wędkarzami. Masa wędkarzy jest nierozgarnięta i czasami wpływają również w sieci czy sznury rybackie (po co wędkarz ma się wp... do interesu).

Pozdrawiam

Salmo
Odpowiedz
#19
Znam zbiorniki gdzie w najlepszym okresie zerowania szczupaka trollinguje a i 100 łódek na każdej 2 osoby i naprawdę konfliktów miedzy nimi nie ma. Byc może oni wszyscy są świadomi tego co robią. Zresztą Paweł jest światkiem.
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Fenwick - czy ktoś wie co to za kijek ? jacek2201 6 10.389 04-04-2014, 19:01
Ostatni post: bysior
  trolling mrsid 7 11.325 14-12-2013, 15:38
Ostatni post: Marcin
  Boleń żyłka czy plecionka moczykij 39 42.863 12-03-2012, 17:33
Ostatni post: redzi
  Sandacz na woblera - lepsza plecionka czy żyłka pioo 8 14.426 06-01-2012, 18:15
Ostatni post: caster
  Sandacz ze stalką czy nie?? hairy 16 18.189 30-10-2011, 21:53
Ostatni post: Grzechu


Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.