Shrap-Drakers Fishing Forum
Łowienie na smużaki - problemy z zacięciem
#1
Witam kolegów po kiju,
Ostatnio znalazłem fajne miejsce nad Bzurą gdzie stały klenie. Odpaliłem więc brombę i zacząłem obławiać miejscówkę. Brań zanotowałem chyba ze 20, jednak żadnego nie mogłem zaciąć. Pomyślałem że to wina kotwicy (po kupnie bromby wymieniłem ją na ciut mniejszą ownera, "fabryczna" wydała mi się za duża - była prawie wielkości wobka) jednak po wymianie jej z powrotem na tę co była problem nie zniknął. Słyszałem że w tej metodzie skuteczność zacięć wynosi ok.30%, ale żeby na około 20 brań nie zaciąć nawet jednej ryby???
Dodam że łowię 3m kijem Mistrall Aqua 5-18g, żyłka 0,18.
Czy macie podobne problemy?
Ktoś może coś poradzi?
Widok odpływającej ryby - bezcenny
Odpowiedz
#2
(04-08-2012, 09:28)przem napisał(a): Witam kolegów po kiju,
Ostatnio znalazłem fajne miejsce nad Bzurą gdzie stały klenie. Odpaliłem więc brombę i zacząłem obławiać miejscówkę. Brań zanotowałem chyba ze 20, jednak żadnego nie mogłem zaciąć. Pomyślałem że to wina kotwicy (po kupnie bromby wymieniłem ją na ciut mniejszą ownera, "fabryczna" wydała mi się za duża - była prawie wielkości wobka) jednak po wymianie jej z powrotem na tę co była problem nie zniknął. Słyszałem że w tej metodzie skuteczność zacięć wynosi ok.30%, ale żeby na około 20 brań nie zaciąć nawet jednej ryby???
Dodam że łowię 3m kijem Mistrall Aqua 5-18g, żyłka 0,18.
Czy macie podobne problemy?
Ktoś może coś poradzi?

Normalka, wiele z tych brań to rybki niewiele większe od palca, a nawet te duże bardzo często spadają. Na oryginalnych filmach o Brombie widać ile jest niezaciętych brań. http://www.youtube.com/watch?v=hlvzvykRhTw I zauważyłem, że kij nie ma znaczenia. Kiedyś ze znajomymi obławialiśmy ten sam przelewik smużakami Wobiego. Ryby nie zacinały się na moją 3m. kluskę 4-18g, na 3m. wklejankę znajomego i matchówkę 4.20. Można pokombinować z kotwicami, ale np. Wobi ma mniejsze kotwice od Bromby i też masa ryb się nie zacina.
Odpowiedz
#3
Chyba każdy poławiacz klenio-jazi miał podobną sytuację. Te ryby często trącają przynęte zamkniętym pyskiem stąd puste brania. Poza tym bromba jest duża, spróbuj na mniejsze przynęty.
Odpowiedz
#4
(04-08-2012, 10:34)tomek79 napisał(a): ... Te ryby często trącają przynęte zamkniętym pyskiem stąd puste brania. Poza tym bromba jest duża, spróbuj na mniejsze przynęty.

Dokładnie, Bromba jest stosunkowo dużym smużakiem, spróbuj na mniejsze przynęty np.: chrabąszcze czy jakieś żuczki. Ja na Bromby nie miałem żadnych efektów, a po zmianie na mniejsze wabiki ryby już nie miały takich problemów z zassaniem przynęty.
Odpowiedz
#5
(04-08-2012, 11:06)wloczykij napisał(a):
(04-08-2012, 10:34)tomek79 napisał(a): ... Te ryby często trącają przynęte zamkniętym pyskiem stąd puste brania. Poza tym bromba jest duża, spróbuj na mniejsze przynęty.

Dokładnie, Bromba jest stosunkowo dużym smużakiem, spróbuj na mniejsze przynęty np.: chrabąszcze czy jakieś żuczki. Ja na Bromby nie miałem żadnych efektów, a po zmianie na mniejsze wabiki ryby już nie miały takich problemów z zassaniem przynęty.

Może faktycznie spróbuję na mniejsze wobki.
Chociaż byłem trochę wcześniej w innym miejscu gdzie stały klenie i na swobodnie puszczanego z nurtem chrabąszcza dorado wyjąłem 4 kleniki (jeden 31cm, reszta w okolicach 20) a jest on wielkości bromby o ile nie większy Bezradny
No nic, zaopatrzę się w przynętki mikro i zobaczę jak będzie...
Widok odpływającej ryby - bezcenny
Odpowiedz
#6
Spróbuj założyć cieńszą żyłkę i uzbrój się w cierpliwość. Choć ręka odruchowo zacina, trzeba dać im czasami troszkę czasu na zassanie.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#7
Duzo "bran" to ukleje albo jelce ktore jedynie tracaja. To nie sa brania. Ja do smuzakow stosuje lzejszy kij od 1/16 uncji i zylke 14tke. Nie zacinam praktycznie ryby zwlaszcza jak podejrzewam ze w lowisku sa jazie. Zylke staram sie trzymac cala w powietrzu chyba ze wypuszczam pod nawisy.
Odpowiedz
#8
a) Bromby uzbrojone są w kiepskie kotwice, zmiana na ownery mogłaby sporo pomóc
b)Kijek może być ciut za szybki i odrobinę zbyt mocny (kiedyś chorowałem na Batsona RX7 med-fast do 10 gram do takiego letniego łowienia, na takim kiju klenie raczej siadają same, zacinanie ich na szybkich wędkach jest dużo mniej efektywne)
c) Mniejsze ryby mogą liczyć nóżki w brombie jednak nie ma szans na ich zacięcie
d) Bromba moim skromnym zdaniem nie jest najlepszym wabikiem na Bzurę.
Odpowiedz
#9
A ja polecam smużaki od tego Pana:


http://www.youtube.com/watch?v=pevg-M--RWc


na Bzurę, Wkrę, Orzyc będą jak znalazł....ja łowię nimi na wiśle i też jest gitUsmiech

O zacinaniu nie może być mowy trzeba być cierpliwymUsmiech


a ja na przykład łowię plećką 0,06Dokuczacz i jakoś bardzo nie narzekamCwaniak
Odpowiedz
#10
Może się skuszę jak namówię któregoś z kolegów na zakup żeby rozbić koszty przesyłki na dwóch Usmiech
Ostatnio los się do mnie uśmiechnął i zaciąłem ślicznego "czterdziestaczka" - więc bromba odczarowana Hura
Foto Kleń
Widok odpływającej ryby - bezcenny
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pływadło vs łowienie z brzegu hlehle 9 10.685 30-08-2011, 20:49
Ostatni post: andrew


Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.