Shrap-Drakers Fishing Forum
Boleń. Jak szybko?
#1
Trzy dni do pierwszego maja. Dla mnie rybą maja jest zdecydowanie boleńHura

I tak z ciekawości zakładam temat o szybkości prowadzenia przynęty podczas połowu tej ryby. Szczególnie wiosną, choć i na lato temat to interesujący. I oczywiście tyczy połowu bolenia z górnych warstw wody, nie z dna, bo to całkiem inna bajka.
Ja osobiście nie jestem typem szybkościowca. Prowadzę przynęty najwolniej jak to się da, oczywiście mówimy o boleniu, więc nie jest to tempo ślimaka. I pewnie dlatego tak lubię przynęty, które mają wyczuwalną pracę typu Gloog Hermes czy Rapala Oryginal. Również w odleglejszych czasach kiedy głównie łowiłem bolenie na wahadła – wolałem gnoma zerówkę niż ciężką ołowiankę.
Ale skoro w tym roku zakupiłem sobie bardzo szybki kołowrotek to konsekwentnie zanabyłem również kilka przynęt do ekspresa typu Spirit czy ostatnio Homegeon czyli bardzo smukłe, wąsko pracujące wobleryCwaniak
   
Jak Wasze doświadczenia i obserwacje w tym temacie Koledzy Shrapowi Boleniarze? Może Wasze (nasze) spostrzeżenia pomogą młodym adeptom dopiero zaczynającym połów tej pięknej torpedy jaką jest boleń…Usmiech
Odpowiedz
#2
To wszystko zalezy od miejsca.Nie raz upadała w moim przekonaniu teoria,że "duże,garbate bolesławy to tylko z dna a chlapaki to powierzchnia".Tych czynników jest Pawle jak sam doskonale wiesz mnóstwo i ciężko napisać konkrety.Przede wszystkim trzeba być nad wodą.Podstawy można wyczytać gazetach,forach wędkarskich itp. ale doświadczenie zdobyte na polu bitwy będzie i tak najcenniejszeOczko
Odpowiedz
#3
w zeszłym roku obserwowałem jak boleń zajada się moją muchą która od kilkunastu minut czekała na niego wstawiona w warkocz za kamieniem. Oczywiście zajadanie się trwało ułamki sekund.
Odpowiedz
#4
Może kiedys i mnie wciągnie w muchowanie Usmiech
Odpowiedz
#5
z mojego skromnego doświadczenia wiem że EKSPRESOWE tempo prowadzanie przynęte nigdy mi osobiście się nie sprawdziło Bezradny
za to powolne, sprowadzenie przynęty wachlarzem z nurtu przez warkocz a i owszem
nawet wczoraj prowadząc woblera kleniowego z delikatnym podszarpywaniem skusiło bolka do ataku Usmiech
gdzie tu sens a gdzie logika Bezradny

za to jutro pobudka o 4.00 rano i wyjazd nad Wisłe w boleniowe eldorado gdzieś za Warszawę Usmiech
Odpowiedz
#6
............
Odpowiedz
#7
Wyniki na forum pokazują, że raczej nie ma tu reguły. Bolenie łowią i szybkościowcy i ci prowadzący przynęty wolniej - Pawele szacun za początek sezonu Oklasky
Ja z kolei bardzo lubię szybkościowe łowienie i większość swoich boleni tak właśnie złowiłem, choć miewałem też ataki na woblera postawionego nieruchomo w nurcie. Dla bolenia po prostu nie ma za wolnego, ani za szybkiego tempa. Wszystko zależy od miejsca, przynęty, dnia i po prostu tego, czy boleniom się chce. Miewałem dni, że bolki waliły jak głupie w ekspresowo prowadzone przynęty, gdy następnego dnia olewały je całkowicie.
Uważam, że kluczową sprawą jest właściwe dobranie odpowiedniego tempa prowadzenia do przynęty, którą łowimy. Nie ma uniwersalnych woblerów do wolnego i szybkiego prowadzenia ( lub ja takich nie mam...Mysli).
Mam np. swój ulubiony wobler do ekspresu, który im szybciej jest prowadzony, tym jest skuteczniejszy. Przy wolniejszym ściąganiu idzie jak po sznurku i w ogóle nie pracuje ( przynajmniej moje oko tego nie dostrzega Jezyk_oko). Z kolei na Thrilla złowiłem też kilka boleni, ale nigdy nie ściągałem go szybko.
Podczas polowania na żerujące bolenie, zauważyłem, że skuteczne jest wyraźne przyspieszenie ściągania woblera w miejscach ataków. Najczęściej robię to zamaszystym ruchem kija, utrzymując tempo zwijania. Sposób ten doskonale mi się sprawdził również na wodzie stojącej.

Wszystko, co napisałem powyżej dotyczy oczywiście łowienia powierzchniowego, natomiast łowienie z dna to dla mnie jeszcze wielka zagadka Mysli Wiele razy próbowałem, wydawało się, że miejscówka dobra, bolki powinny być, RH na końcu zestawu, a tu nic...Bezradny
Odpowiedz
#8
Rychu, "ogarnąłeś" temat Oklasky Nic dodać, nic ująć Okok Mój post wyglądałby identycznie Tak Pozdrawiam Papa2
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Boleń z płycizny jarekbialapodl 19 24.011 22-05-2014, 17:46
Ostatni post: witaszek10
  Boleń od teraz? Grzechu 43 42.690 03-06-2012, 16:35
Ostatni post: spinspin
  Boleń na obrotówke qsmil 5 8.488 16-05-2012, 18:44
Ostatni post: sacha
  Boleń żyłka czy plecionka moczykij 39 42.863 12-03-2012, 17:33
Ostatni post: redzi
  Jak to jest z tymi kijkami na rapy? Grzechu 40 43.089 05-02-2011, 22:10
Ostatni post: harp


Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.