Shrap-Drakers Fishing Forum
RYOBI ZAUBER CF 4000
#11
jak tylko go kupiłem to przesmarowałem rolkę Haha
Odpowiedz
#12
Odświeżę watek: kilka dni temu dokonałem zakupu dwóch CF'ów (2000 i 3000). Rozpoczynam testowanie. Wybierałem między Fishmaker'em II, Ulitimą, Red Arc'em i własnie ZAuberem CF. Po selekcji został zostały tylko Red i Zauber. Fishmaker'a nie ma co porównywać pod względem jakości wykonania a Ultima okazała się za ciężka (początkowo szukałem kołowrotka około 305-310g wagi). CF'y udało mi się zakupić w bardzo okazyjnych cenach. Aspekt finansowy przeważył na ich korzyść.
Od samego początku kołowrotki zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie. Wykonanie, kultura pracy etc. Po bardzo dokładnym przyjrzeniu się można by się do czegoś doczepić, ale nie ma co porównywać do Fishmaker'a. Mniejszy przy nawijaniu tworzył delikatną trumienkę z linki, ale szybko zareagowałem i użyłem dołożonej do zestawu podkładki pod szpulę. Teraz jest git. Przetestowałem go już raz nad wodą. Dokładny hamulec, zero luzów (raczka bez żadnych ruchomych elementów - bez możliwości składania - dla jednych plus dla drugich minus, dla mnie póki co duży plus). Bardzo ładnie układa linkę. Kabłąk działa bardzo dobrze (zawsze zamykam go ręką, nie korbką). Co do łożyska rolki - możliwe, że będzie trzeba je naoliwić, ale poużywam go jeszcze trochę i zadecyduję później. Jeśli macie w tym jakieś doświadczenia w tym zakresie to proszę o komentarze jak to zrobić i jakiej oliwki/smaru najlepiej użyć.
Pozdrawiam,
Walkor
Odpowiedz
#13
Pierwsze testy Zauberów CF (2000 i 3000) wychodzą pozytywnie. Nie ma się do czego przyczepić oprócz rolki. W 2000 już szumi i idzie do przesmarowania. Proszę o komentarz czym najlepiej to zrobić.
Pozdrawiam,
Walkor
Odpowiedz
#14
@walkor, ja swój przesmarowałem smarem w spray'u do łańcuchów motocyklowych. Skoro ten wytrzymuje na łańcuchu do 300km i deszcz, woda go nie zmywa to wytrzyma i to. Kupiłem i smarowałem swój w ubiegłym sezonie do tej pory bez poprawek i zaglądania do łożyska chodzi pięknie.

Co prawda, pucha tego mi została po moich dwóch kółkach, bo teraz specjalnie do tego celu bym nie kupił tego smaru, ponieważ kosztuje 65pln/puszka.
Odpowiedz
#15
Zawsze można kupić mały turystyczny pojemniczek smaru do łańcucha ostatnio dostałem taki przy okazji wymiany oleju Muza
Odpowiedz
#16
Do łożysk kupiłem rzadką oliwkę do maszyn do szycia. Właśnie miałem rozpoczynać nowy post. Dotyczący serwisowania kołowrotka.
Zanim zabrałem się za rolkę Zaubera zrobiłem test. Wcześniej już "bawiłem się" z rozkręcaniem kołowrotków i robienie małego czyszczenia. Natomiast teraz wziąłem się za to bardziej na poważnie. Wziąłem działającego jeszcze Cormoran'a Bullfightera (wg. mnie super udany kręcioł) i etapami rozbierałem, czyściłem, smarowałem i skręcałem. Kołowrotek od nowości nie był serwisowany i rozkręcany. Wytrzymał 3 lub 4 lata spinningowania niemal non-stop. Zeszło się całe popołudnie, ale było warto - doświadczenie, które zebrałem i satysfakcja jest bardzo pozytywnym kopem. Dążąc do meritum. Opiszę pokrótce co robiłem i proszę o komentarz czy było to wykonane prawidłowo:
1. Każdą cześć metalową dokładnie umyłem w benzynie ekstrakcyjnej ze starego smaru.
2. Części plastikowe przemyłem tą samą benzynką wacikiem lub szpatułką do czystości.
3. Łożyska oraz styk części metalowych gdzie mogą występować naprężenia lub ewentualne szorowanie delikatnie przesmarowałem oliwką do maszyn do szycia (aplikowana strzykawą z igłą).
4. śrubki wkręcałem z maleńką ilością oliwki.
5. do mechanizmów "zębatkowych" oraz rotora użyłem smaru do kołowrotków Mikado.
6. Przed rozebraniem większych i bardziej skomplikowanych elementów robiłem ich zdjęcie.

Czy użyta procedura i smarowidła były ok?
Kołowrotek chodzi bardzo dobrze. Żadna część mi nie została.
Pozdrawiam,
Walkor
Odpowiedz
#17
Jak żadna część Ci nie została i działa poprawnie to jest Okok
Odpowiedz
#18
Moja procedura czyszczenie/smarowania rolki kabłąka wygląda następująco:

1. Rozkręcam wszystko i z grubsza czyszczę z brudu.
2. Zdejmuję osłonki z łożyska kulkowego i myję wszystkie jego części w płynie do zapalniczek (np. ZIPPO)
3. Pozostałe części myję w rozpuszczalniku ekstrakcyjnym.
4. Po myciu, łożysko i pozostałe części lekko osuszam ręcznikiem papierowym, płuczę w izopropanolu (denaturat bezbarwny) i dokładnie osuszam (dobrze zrobić to suszarką do włosów)
5. Przed złożeniem łożyska zakraplam jedną kroplę lekkiej oliwki, np.: Boca Bearing Oil, Ardent Bearing Oil lub standardową oliwkę Daiwy i zakładam osłonki.
6. Do smarowania pozostałych części przygotowuję mieszaninę lekkiego smaru z oliwką w stosunku 1:1 objętościowo. Zwykle stosuję smar Daiwa z oliwką Daiwa lub smar Qantum HS z oliwką Quantum HS.
7. Smaruję wewnętrzną stronę gniazda, a samą rolkę tylko zewnętrzne krawędzie styku z częściami gniazda.
8. Skręcam wszystko i gotowe.

Przy intensywnym/częstym łowieniu w "brudnej" wodzie jak duża rzeka, takie czyszczenie i przesmarowanie rolki kabłąka zwykle trzeba powtarzać ze 2 - 3 razy w sezonie.
Odpowiedz
#19
Dzięki! O taki komentarz mi chodziło!
Pozdrawiam,
Walkor
Odpowiedz
#20
Ależ proszę uprzejmie Usmiech
Do usług Usmiech
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ile nawija Ryobi 4000 ? Peter 0 5.913 22-09-2014, 14:52
Ostatni post: Peter
  awaria hamulca wsteczego exage 4000 Grzechu 10 14.714 02-01-2014, 15:15
Ostatni post: ajmo
  Wybór: SPRO RED ARC 10300 czy DRAGON FISHMAKER 1130i czy RYOBI ZAUBER 3000 seb603 30 36.903 23-03-2013, 15:23
Ostatni post: seb603
  Daiwa Exceler Z 4000 damianeq 5 8.885 04-05-2012, 22:08
Ostatni post: Krzysztof
  Ryobi Zauber - mechanizm kabłąka ostry 14 18.410 21-02-2012, 20:58
Ostatni post: czermin
  Okuma Salina 4000 Peter 32 32.879 27-10-2011, 10:08
Ostatni post: Grzechu
  Szpula shimano sienna FB 4000 kojoto 2 6.112 16-08-2011, 21:41
Ostatni post: kojoto
Information Shimano Twin Power 4000 i 4000 ciekawostka... bandzior 25 36.291 26-07-2011, 17:50
Ostatni post: Mariano
  RECENZJA TEAM RAPA - Cormoran XE 4000 5 PiF bysior 3 8.235 04-11-2009, 22:10
Ostatni post: rapa
  Nowy, ale klasyk ! DAM Quick FD 4000 Peter 21 28.273 29-03-2009, 18:45
Ostatni post: Krzysztof


Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.