Shrap-Drakers Fishing Forum
Szczupak wasze porady
#1
Witam Wszystkich,

W tym sezonie nastawiam się bardzo na szczupłego. Wcześniej interesowały mnie raczej inne gatunki związane raczej z gruntem.
Chciałbym prosić Was o pomoc, tzn napiszcie jakie przynęty używacie, jak je prowadzić, na co zwracać uwagę nad wodą. Chodzi mi o to jak znaleźć na wodzie oznaki żerowania szczupłego.

Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na wasze sugestie, porady.
Odpowiedz
#2
Najlepiej jest śledzić Wozika nad Wkrą... Oczko A tutaj wygrzebałem kilka artykułów, które traktują o szczupaku...

http://www.shrap-drakers.pl/artykul/w-roli-glownej-szczupak/
http://www.shrap-drakers.pl/artykul/za-szczupakiem-po-sladach-sentymentalnych/
http://www.shrap-drakers.pl/artykul/moja-inauguracja-cetkowanego-sezonu-2008/
http://www.facebook.com/ShrapDrakers/
Odpowiedz
#3
Dzięki Bysior Usmiech

o coś takiego mi chodziło .

innych również proszę o swoje doświadczenia ze szczupłym !
Odpowiedz
#4
Ja w tym roku zamierzam odejść od mojej ulubionej przynęty szczupakowej czyli białego twistera Mann's i popróbować wabić szczupłe dużymi przynętami na zestawie castingowym. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
---
Pozdrawiam,
Grzesiek
Odpowiedz
#5
To co zwykle Kaczy. Wyjdą wydatki, wydatki i kolejne wydatki. Usmiech
Odpowiedz
#6
@Harp mam nadzieję, że jednak mi się nie spodoba nowa metodaOczko
---
Pozdrawiam,
Grzesiek
Odpowiedz
#7
To jak będziesz chciał to wszystko sprzedać jakoś tanio to daj znać. Usmiech
Odpowiedz
#8
Kręćki do casta można np fajnie tuningować. Glupek
Jednak może zostań przy normalnym spinie bo na stałą szpulę tyle nie wydasz heheh Hura
Shrap-Draker's
Odpowiedz
#9
Arazy. Zostałem poniekąd wywołany do tablicy przez Bysiora Kwadr , jadnakże chcę na wstępie nadmienić iż z tym śledzeniem mnie nad Wkrą to lekko nie będzie Dokuczacz Mam Siedmiomilowe Wodery, które powodują iż konkurencję zostawiam dalekooooooo z tyłu FigielekFigielek

A poważnie to napiszę kilka słów, gdyż jak nadmienił Bysior szczupaki są moim podstawowym drapieżnikiem jakiemu poświęcam większość spinningowych wypraw.. Arazy - wchodząc na mój profil i artykuły znajdziesz wiele moich tekstów o połowach szczupaków w szczególności.
Opowiastki opowiastkami ale ty pewnie liczysz na konkretne porady

Otóż tak. Pytanie podstawowe woda płynąca czy stojąca?. Ogólnie rzecz biorąc płynąca jest w mojej ocenie zdecydowanie ciekawsza, mimo swojej czytelności i miejsc w których bohatera naszego ewidentnie należy się spodziewać. Ryba z rzeki mnie osobiście cieszy dużo bardziej. A miejsca? Cóż, są to książkowe spowolnienia nurtu, zewnętrzne łuki o dośc leniwym nurcie, ale muszę przyznać że szczupaki (co nieraz widywałem) stoją nawet w głównym nurcie za denną piaszczystą muldą czyli lekkim piaskowym wzniesieniem. Oczywiście takie dodatki jak zwalone drzewa, kępy roślinności wodnej czy podwodne głazy lub karpy są także domem naszego bohatera.
Przynęty. Ja generalnie używam gum i są to z reguły Kopyta ( Mans woda stojąca, Kopyto - Konger woda płynąca). Oczywiście nie stronię od twisterów, a także choć zdecydowanie rzadziej od błystek obrotowych czy woblerów. Stosuję zasadę mniejszych przynęt na rzekę, większych na jezioro, jednakże ogólnie wielkośc przynęt zwiększam w miarę przesuwania się sezonu na linni wiosna -> jesień. Jeśli chodzi o prowadzenie to ja generalnie zbytnio nie przesadzam z teorią wymyślnej techniki prowadzenia, raczej więcej uwagi poświęcam obserwacji i miejscu w którę przynętę posyłam. Oczywiście dobór ciężaru główki jest dośc istotnym elementem, mającym na celu poprowadzenie przynęty raczej w okolicy dna niż powierzchni wody.
Istotna rzecz jakiej zawsze się trzymam to powtórka rzutu i poprowadzenie wabika tym samym torem w miejscu gdzie chwilę wcześniej mieliśmy branie. Standardowo odczekuję minutę rzucając w tym czasie w inne strony po czym przeprowadzam przynetę poprzednią trasą. Jeśli to nie przyniesie rezultatu to jak logistyka wędrówki na to pozwoli, w drodze powrotnej ponownie zaglądam w to miejsce. 8 na 10 takich przypadków kończy się rybą. I jak ktoś kiedyś powiedział - szczupak to ryba pierwszego rzutu. Zgadzam się z tą teorią, choć dodałbym nie pierwszego a trzech pierwszych i zasada ta dotyczy jedynie rzek. Tak więc nie ma co ślęczeć zbyt długo w jednym miejscu i zmieniac przynęty licząc na to że w końcu któraś mu przypasuje.

Oczywiście jak każdy mam swoich kilka żelaznych pewniaków czy sekretów i ich raczej nie zdradzam .......ale, niech tam. Zdradzę Ci jeden. Kwadr Nie pytaj dlaczego i skąd ta teoria ale Szczupaki najlepiej biorą we środy Okok
"...mam swoją pasję, która pozwala mi na świat patrzeć jaśniej..."

http://biebrzanskieikampinoskie.blogspot.com/ - czyli moje spotkania z Przyrodą
Odpowiedz
#10
Zawsze kiedy się wybieram na szczupaka i on jest celem zabieram kij do 100g i jerki Usmiech ryb szukam w każdym miejscu które może być potencjalną bazą wypadową dla szczupaka (korzeń, wystająca kępa trzcin) Polecam Slidery 10 S to szczupakowe pewniaki o dużo lepszej pracy niż F... Dobre są Dorado Drunki oczywiście w wersji S.
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  24 kilowy szczupak i belly boat garbus 34 32.189 12-02-2012, 15:41
Ostatni post: Salmo_Salar
  szczupak z plykiej wody linekmatch 88 62.888 27-10-2011, 06:32
Ostatni post: galieni


Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.