Shrap-Drakers Fishing Forum
Wiśniowe Muchi
#71
Teraz Wiśnia trzeba tylko wypatrywać rójki majówki i ogień nad wodę. OklaskyOklaskyOklasky za jętki.
Odpowiedz
#72
Jetki wyglądajklenikom. ale są na hakach 12 i 14
Mam nadzieje że Będą smakować klenikom
Odpowiedz
#73
korzystając z piankowych stworków z którymi Michał umieścił stronkę na forum starałem się ukręcić jakeigoś robaka próbowałem Konika polnego:
   
i takiego z włosem sarny też próbowałem
   
No i oczywiście próbowałem wykręcić takiego a'la świerszcza
   
Wyszło jak widać.
Ale poszedłem jednak wieczorem nad wodę sprawdzić, czy te brzydkie, nieforemne, pierwsze moje wersje tych żyjątek, wykonane z tego co było pod ręką (pianka którą mam to nie do końca to co być powinno) do czegoś się nadają. Ale rybkom całkowicie to nie przeszkadzało. Przynęty ładnie pływały za wyjątkiem pierwszego świerszcza który spadał na bok jakoś. Zauważyłem przy okazji, że wszystkie zbiory miałem jak prowadziłem muchę tak żeby lekko smużyła. Oczywiście rybki były małe ale zawsze frajda była i Kleniki około 6 sztuk się pokusiło największy miał 27 cm Usmiech
Odpowiedz
#74
przygotowałem kilka sucharków miały być jętki Usmiech
   
Odpowiedz
#75
Takie tam Usmiech
   
   
Odpowiedz
#76
No Wiśnia coraz lepiej i coraz ładniej Usmiech Będe musiał coś Ci poderbrać z pudełka jak się spotkamy Zakupy
"Czasem więcej uczy cudza głupota niż własny rozsądek"
Odpowiedz
#77
Wiśnia, co do jętek .. nie żebym się czepiał....
Pewnie trzeba by to było zobaczyć na żywo – ale wg mnie, i moich doświadczę na rzekach południa / może tutaj jętki wyglądają trochę inaczej/ to:
1. Najwieksza pierwsza po lewej wygląda trochę jak całkiem spory chruscik. Ma za bardzo położone i za duże skrzydełka, poza tym jeżynka tez jest chyba za długa.
2. Cytrynki i kremówka ze środka foto – maja za drugie skrzydełka, brakuje im jeżynki i maja za długie ogonki – poza tym jakieś takie „miękkie „ te ogonki. JA zazwyczaj stosuje 2-3 promienie z koguta – sa wtedy sztywne i wyglądają jak by były zrobione ze szpilek. A tak długie ogonki w naturze to widziałem tylko 2 razy. Raz w Bosni przy szarej jętce –tylko jeden gatunek miał takie ogonki i kiedyś na Łupawie – ale tez tylko jeden gatunek i też szary.
3. Szarobura w górnym prawym rogu.. Czy to sa skrzydełka z lotki kaczki? Generalnie wg mnie za długa jezynka i ogonek jakiś taki za mizerny do całej konstrukcji. Zrób test – wrzuć ja do szklanki wody i zobacz czy nie będzie jej odwłok chował się pod wodę i nie będzie wykładać się na bok.

Generalnie dość często gdy cos ukręcę sprawdzam w szklance wody jak pływa i jak się zachowuje na powierzchni – warto porobić sobie takie testy. Tak samo z nimfami – wkładam do szklanki i sprawdzam czy w wodzie wygląda równie smakowicie jak na sucho. Pupy testuje w wannie – czy wypływają i zachowują się tak jak bym tego oczekiwał.
Pisze o tym w związku z swoimi doświadczeniami z pierwszymi muchami. Po zakupie imadla i kilku potrzebnch materiałów ukrecilem kilka pierwszych much w życiu w nocy przed wyajzdem. Jakoś tak nie zaglądając do pudełka i do książki jak to powinno wyglądać. I bardzo się zdziwiłem.. jak kompletnie nic nie reagowało na moje muchy o poranku. Przperaszam, skusiłem jednego klenia 20+ desperata i skutecznie przepłoszyłem kilka lipieni swoimi potworami.
Dopiero później zweryfikowałem swoje podejście do kręcenia. Jedną muszke kręciłem kilak razy, prułem i znowu kręciłem – az wyglądała tak jak w książce u Wojtka Węglarskiego albo na zdjęciach w necie. Warto tez poświecić kilka minut na filmy typu step by step. W sieci ejst tego pełno – od anszych krajowych z opisem słowno muzycznym po cały świat na YT.

Warto dbać o estetykę i jak najlepsze odwzorowanie much. Na nizinne klenie czy pstrągi wieczorowa pora ma to mniejsze znaczenie. Ale łowienie lipieni podczas letniej czy jesiennej niżówki na Sanie - wiele razy widziałem jak lipień ładnie się podnosi … podpływa do mojej muchy … prawie trącał ją nosem …..i odpływa z miną” jak dzieci qrwa, jak dzieci, starego misia na sztuczny miód”. Wystrczy że ogonek był za długi albo skrzydełka stojące zamiast pól leżących albo były za duże, rozmiar całej muchy za duży czy cos i zapomnij o braniu.
Warto ćwiczyć i podglądać w sieci jak inni to robia. No i zdjęcia – gdybyś np. w zwykła metalową klamerkę do sciskania kartek papieru włożył kilka zapałek i każda z tych much wbił w końcówki tych zapałek / z przeciwnej strony jak siarka/ to by można było lepiej ocenic muchy, ich proporcje i może więcej było by widać.

g
Odpowiedz
#78
Co do myszek jak juz napisałem w opisie miały być jetki taki miałem zamiar ale wyszło jak zwykle chrusty i tak miało być bo głównie na to gryzą mi ostatnio dzięki za podpowiedź co do prezentacji musze juz zdobyłem jeden spinacz i zapałki Usmiech fakt rozmiar trudno ocenić ze.względu na brak odniesienia. Haki które stosuje to od 12-16. Jezynki które zrobiłem są długie bo mam tylko indyjskie kapki i ciężko mi coś wybrać. Postaram się teraz umieścić coś z odnośniki na proporcje i żeby były zgrabniejsze. Jednak jak chodzi o red tagi robiłem suche z.naprawdę obfita języka i całkiem chętnie klenie chwytają Usmiech
Odpowiedz
#79
Po ostatnich zajściach postanowiłem ukręcić troszkę muszek, które bardzo ładnie zaowocowały ostatnimi dniami. Korzystając z rady kolegi gabko nabite na zapałeczki żeby było łatwiej wyobrazić sobie rozmiar muszki.
I tak 3 mniejsze nawinięte na haki rozmiar 16
   
i 2 większe na 12
   
Tak jak wcześniej wspomniałem jeżynki są z kapki koguta indyjskiej nie dysponuje chwilowo innymi więc muszki wyglądają jak wyglądają ale zauważyłem że Kleniom to nie przeszkadza i gryzą nawet te z dłuższą jeżynką Usmiech
Odpowiedz
#80
Jak dla mnie super. zawsze mi się podobały te z pawim piórem.
Co do jeżynek też zawsze długie robiłem z braku materiału i też zdarzało się, że gryzły Kwadr
Odpowiedz





Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.