Shrap-Drakers Fishing Forum
Wędkowanie z dziećmi
#1
Witam,
Moje dzieci (a szczególnie starszy 7-o latek) bardzo lubią łowić ryby. Do niedawna ulubionym zajęciem było łowienie na spławik uklejek, ale od jakiegoś czasu bardzo spodobała mu się metoda spinningowa.
I tu pojawiają się schody.
Według RAPRu wygląda to tak:
6. Młodzież niezrzeszona w PZW w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:
a) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień, stanowiska i dziennego limitu połowu ryb osoby
pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą gruntowo – spławikową maja prawo wędkować
dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza
wędkowania opiekuna na jedną wędkę;
b) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu, osoby pełnoletniej,
posiadającej kartę wędkarską, metodą spinningową i muchową. Przekazanie uprawnień nie
wyklucza wędkowania opiekuna na jedna wędkę.

Czyli, że dziecko może łowić to jasne, ale nie jest jasne dla mnie, czy ja mogę w tym czasie łowić na spinning. Czy mógłby ktoś zinterpretować to dla mnie, bo w ZG PZW twierdzą, że ja nie mogę, a w PSR że mogę.
Dla mnie zapis przekazania uprawnień z jedoczesnym niewykluczeniem wędkowania opiekuna wykluczają się wzajemnie...

Lepszy numer spotkał mnie dziś nad stawem w Grodzisku. Mój syn łowił na spinning, ja nie, a strażnik SSR zwrócił mi uwagę, że dzieci nie mogą łowić na spinning wogóle. Nawet pokazanie mu powyższego cytatu nie przekonało go, że jest chłopak może łowić. Dopiero rozmowa przez telefon ze strażnikiem PSR z Płocka (telefon znaleziony na szybko w necie) przekonała go, że może nie ma racji.

Moje pytanie w związku z tym jest takie, czy jak młody spinniguje to ja też mogę?
Czy jedynym wyjściem żebyśmy mogli spinningować razem w tym samym czasie muszę zapłacić haracz do PZW (członek uczestnik), co pozwala mojemu synowi łowić z pełnymi uprawnieniami?

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#2
Jeden dzieciak może łowić wraz z Tobą na spinning w ramach Twojego limitu dziennego.
Dwoje dzieci może łowić z Tobą na spławik lub grunt w ramach Twojego limitu.
Jeśli będziesz chciał z dzieckiem spinningować z łodzi - dziecko ma mieć założoną kamizelkę ratunkową.
Odpowiedz
#3
Czyli:
- z moim dzieckiem mogę łowić na spinning - każde z nas na jeden spinning
- z dwójką dzieci mogę łowić na grunt/spławik - każde z naszej trójki na jedną wędkę
- z jednym dzieckiem mogę łowić na grunt/spławik - również każde za nas na jedną wędkę, czy tak?
Odpowiedz
#4
Tak jak piszesz i tak wynika z zacytowanych przez Ciebie przepisów powyżej.
Trochę to dziwnie brzmi czytając te przepisy tym bardziej że wędkarz sam na 3 wędki łowić nie może ale 2 dzieci po jednej i Ty już można (kiedyś nie można było).
Czyli podsumowując - dzieci łowią w ramach Twojego limitu dziennego, pod Twoją opieką (nie możesz zarzucić 3 wędek i w razie kontroli powiedzieć że dzieci z Tobą łowią tylko poszły na siusiu), Ty masz kartę i opłacone zezwolenie uprawniające do wędkowania na tej wodzie.
Odpowiedz
#5
Dzięki.Tego będę się trzymał, a jak młodemu nie przejdzie to w przyszłym sezonie zapłacę składkę za członka uczestnika i sprawa będzie załatwiona, bo niestety ale wg różnych organizacji interpretacja jest różna. Jak to w Polsce Usmiech
Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#6
Odświeżę trochę temacik Usmiech Jaka metodę polecacie dla czterolatka, tak aby go zachęcić do wędkowania? Byliśmy w ostatnią niedzielę ze spiningiem i Bartkowi bardzo się spodobało, ale to chyba to jeszcze trochę za trudne dla niegoBezradny Ma chłopak zapał i jak rozmawiamy to mówi, że wolałby łapać na sztuczne rybki niż na robaki choć jeszcze na nie nie łowił. Czy pokazać mu metodę spławikową, czy uczyć go spiningu bo chce?
Proszę doświadczonych w tym temacie o radę,jaka metodę i jaki zestaw dla takiego malucha wybrać Usmiech
Odpowiedz
Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.