Shrap-Drakers Fishing Forum
Węgorz...
#1
Mam pytanie, jak myślicie czy jest możliwe aby węgorz rozmnażał się w jeziorze?? Bo tak, w zbiorniku dawno dawno temu zapuszczono kilka sztuk, do tego czasu są to duże ryby lub zdechły ze starości. W lato złowiłem 3 sznurówki albo i jeszcze mniejsze!! Pytałem właściciela czy zapuszczał ta rybę mówi że od tamtego czasu nie zapuszczał węgorza. Jezioro jest małe nawet bardzo małe, więc od razu na łódkę i myślę zobaczę czy nie ma jakichś dopływów itp. Przepłynąłem jezioro brzegami i nic nie ma szans żeby ryba miała dojście do jeziora więc co Wy na to??
Odpowiedz
#2
Na hasło tarło węgorza, od razu zapala się lampeczka w głowie z napisem morze Sargassowe.


Węgorze tarło odbywają w Morzu Sargassowym dokąd wędrują dorosłe osobniki po osiągnięciu dojrzałości płciowej, tam w ciepłych zasobnych w plankton wodach wykluwają się szkliste larwy węgorzy, które wykorzystując ciepły prąd zatokowy atlantyku (Golfsztrom) wędrują do Europy. Unoszony przypływami i poruszający się aktywnie narybek dociera do ujść rzek, gdzie w ciągu tygodnia przechodzi adaptacje do wody słodkiej. Pojawia się u niego instynkt wędrówki pod prąd. Tworząc duże ławice w kształcie wstęg węgorze płyną w górę rzek, pokonując wszelkie przeszkody. Wspinają się na pionowe ściany budowli hydrotechnicznych wykorzystując najmniejsze zagłębienia, pęknięcia i chropowatości, a nawet ciała swych towarzyszy. Instynkt wędrówki sprawia, że poprzez sieć rzek, cieków, strumyków, a nawet rowów melioracyjnych węgorze docierają do zbiorników położonych daleko w głębi lądu.


Moim zdaniem - jedynym wyjaśnieniem jest zarybienie poza świadomością właściciela jeziorka Usmiech
http://www.facebook.com/ShrapDrakers/
Odpowiedz
#3
Dobry węgorz i po mokrej trawie pójdzie Mysli
Odpowiedz
#4
"Moim zdaniem - jedynym wyjaśnieniem jest zarybienie poza świadomością właściciela jeziorka"

Ale tak na chłopski rozum kto by bezinteresownie zarybiał komuś jezioro??

Co do tej trawy to też o tym myślałem ale nie wiem czy to jest możliwe dokoła jeziorka droga i pola uprawne....
Odpowiedz
#5
Tak na chłopski rozum teoria naginana mocno, ale... piszesz że raczej trawą się nie dostały do wody... to ktoś musiał je tam wpuścić... Nie słyszałem jeszcze o przypadku rozmnożenia się węgorza w polskich wodach. Jeśli by tak było, to na pewno byłaby to duża rewolucja w niektórych dziedzinach nauki!
http://www.facebook.com/ShrapDrakers/
Odpowiedz
#6
Wiesz ile czasu węgorz potrafi wytrzymać poza wodą. Jeśli są w okolicy jakieś rowy itp niewykluczone że właśnie tamtędy dostały się do jeziora.
Odpowiedz
#7
No ja Was rozumiem, też o tym dużo myślałem.
Spotkałem znajomego co łowił ze mną na tym jeziorze i mówi że sporo na ten temat się dowiadywał i nic nie wymyślił...
Odpowiedz
#8
Spróbuj zapytać na forum flyfishing.pl. Pomimo, że jest to forum muszkarskie, to jednak jest tam kilku speców od ichtiologii np. Stanisław Cios, Józef Jeleński. Może napiszą coś ciekawego.
Odpowiedz
#9
I ja naczytałem sie sporo o tym jak to węgorze między jeziorkami położonymi niedaleko siebie wędrowały, ale....jakoś ciężko mi w to uwierzyć ( choć i sam gdybym nie widział to bym nie uwierzył że metrowy szczupak może zjeść przywiązanego na sznurku/agrafce do łódki pięćdziesiątaka - a takiej historii byłem kiedyś świadkiem - mniejsza o to)

Tarła, podobnie jak pisał Bysior nie podejrzewam ( to byłby szok dla świata nauki !), ale obce zarybienia też jakoś do mnie nie przemawiają - narybek węgorza nie jest materiałem łatwym do kupienia dla przeciętnego Kowalskiego, wpuszczającego rybki do oczek wodnych czy zarybiających jakies stawiki.

...tak czy siak sprawa dziwna ( moze zarybienie właściciela a w narybku innego gatunku był też narybek wegorza - choć nie wiem na ile taka pomyłka w ośrodku zarybieniowym jest możliwa)
Odpowiedz
#10
Napiszę do ludzi którzy na tym się bardziej znają...
Dowiedziałem się że 5 km dalej jest jeziorko, nie wiem czy występują tam węgorze,
postaram się dowiedzieć na ten temat. Wiem że na pewno nie mają bezpośredniego połączenia.
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgorz rozmnożony w sztucznych warunkach Bizonik 25 24.379 16-12-2011, 19:32
Ostatni post: welik
  Monstrualny węgorz Bizonik 6 9.965 09-09-2010, 21:17
Ostatni post: atb69


Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.