Shrap-Drakers Fishing Forum
Certa czy świnka ???
#1
No ja bym się mocno zastanawiał nad ta certa bo wydaje mi się że to raczej świnka była. Szczególnie biorąc pod uwagę zabarwienie płetw
Odpowiedz
#2
(12-06-2012, 12:21)Bizonik napisał(a): No ja bym się mocno zastanawiał nad ta certa bo wydaje mi się że to raczej świnka była. Szczególnie biorąc pod uwagę zabarwienie płetw

„Koń jaki jest każdy widzi” ale uważam, że zdjęcie tej certy usunięto niepotrzebnie ze względu na charakter edukacyjny. Wiele osób nie ma utrwalonego wizerunku tego dość rzadkiego gatunku.
Jeśli ktoś nie bardzo rozróżnia występującą we Wkrze certę i świnkę to najprostszym sposobem jest przyjrzenie się płetwie odbytowej tych ryb, u certy jest długa jak u leszcza a u świnki krótka jak u jazia.
Ubarwienie ryb jest cechą bardzo zmienną i nie należy jak widać za bardzo na nim polegać, choć certa ze zdjęcia miała barwę typową dla przed lub potarłowej samicy.
Odpowiedz
#3
Wrzucam foto tylko w celach edukacyjnych Usmiech

   

   

Certa czy świnka ?? Różne są opinie Mysli Proszę zorientowanych o ocenę Prosi Jak rozróżnić te ryby?



Odpowiedz
#4
Dla mnie jest to świnka - certa jest bardziej wygrzbiecona. Sporo świnek łowiłem w Dunajcu.
Odpowiedz
#5
A dla mnie certa. Zwróćcie uwage na płetwę odbytową:
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Vimba_vimba.jpg&filetimestamp=20061009174442
i świnka:
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Chondrostoma_nasus_(aka).jpg&filetimestamp=20051010190628
Odpowiedz
#6
(13-06-2012, 06:11)zapodawacz napisał(a): Dla mnie jest to świnka - certa jest bardziej wygrzbiecona. Sporo świnek łowiłem w Dunajcu.

Przykro mi i jestem załamany skalą niewiedzy wędkarzy w Polsce.
Rozróżnianie gatunków powinno być dla wędkarzy elementarne tym bardziej, że wędkarstwo traktujemy jako pasję i wiedzę na szeroko pojęty temat ryb powinniśmy nabywać nie z przymusu czy obowiązku ale z pasji.
Ryba ze zdjęcia to certa i koniec kropka pl. Ten kto twierdzi inaczej niech szybko się doszkoli!
Łączę pozdrowienia
Adam
Odpowiedz
#7
(13-06-2012, 09:53)rybarak napisał(a):
(13-06-2012, 06:11)zapodawacz napisał(a): Dla mnie jest to świnka - certa jest bardziej wygrzbiecona. Sporo świnek łowiłem w Dunajcu.

Przykro mi i jestem załamany skalą niewiedzy wędkarzy w Polsce.
Rozróżnianie gatunków powinno być dla wędkarzy elementarne tym bardziej, że wędkarstwo traktujemy jako pasję i wiedzę na szeroko pojęty temat ryb powinniśmy nabywać nie z przymusu czy obowiązku ale z pasji.
Ryba ze zdjęcia to certa i koniec kropka pl. Ten kto twierdzi inaczej niech szybko się doszkoli!
Łączę pozdrowienia
Adam

Po części masz rację z tą niewiedzą ale np. moje wędkarstwo to jak na razie tylko spinning więc swoją wiedzę rozwijam w tym kierunku a jak wiadomo certa nie jest rybą stricte spinningową ... Mysli

Za to teraz już wiem jak rozróżnic certę od świnki Okok Międy innymi po to jest to forum, żeby rozwijać swoją pasję i wiedzę ... Okok Jeśli się mylę proszę mnie poprawić.


Odpowiedz
#8
szkoda ze ludzie mający wiedzę tak szeroka na temat wędkarstwa i ryb nie napiszą czegoś więcej niz tylko te kilka słów
Odpowiedz
#9
(13-06-2012, 10:20)Bizonik napisał(a): szkoda ze ludzie mający wiedzę tak szeroka na temat wędkarstwa i ryb nie napiszą czegoś więcej niz tylko te kilka słów

W tej chwili granica pomiędzy poszczególnymi metodami mocno się zatarła i na spinning łowi się miej lub bardziej przypadkowo wszystkie gatunki.
Oczywiście fora mogą być jednym ze źródeł wiedzy ale nie można wyłącznie polegać na informacjach w nich prezentowanych. Przykład tej certy pokazuje, że niektórzy mogliby utwierdzić innych w przekonaniu, że to była jednak świnka.
Co do wiedzy przekazywanej na forach to na swoim przykładzie powiem tylko tyle, że jak się już oderwę od pracy przy rybach zresztąKwadr to albo idę na ryby Kwadralbo jak już wszyscy w domu śpią to kręcę muchyKwadr.
Czas nie pozwala mi na śledzenie różnych ciekawych wątków na tym forum a co dopiero na udzielanie się w dyskusjach.
Odpowiedz
#10
Przecież to świnka !!!! tak jak napisał @ zapodawacz !!!! Na jakiej podstawie kolega @ rybarak wpiera wszystkim że to certa i wyzywa od nieuków !!!!! Kolega miał kiedyś certę i świnkę w ręku ?
Odpowiedz





Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.