Shrap-Drakers Fishing Forum
Jaki ponton?
#31
Myślałem o dwóch. Może z tymi 15km przesadziłem ale zawsze połowę dystansu można spłynąć z prądem rzeki.
"Czasem więcej uczy cudza głupota niż własny rozsądek"
Odpowiedz
#32
Może takie coś?

http://allegro.pl/ponton-pro-marine-320-patriot-sztywna-podloga-hit-i3318452369.html


Elektryk na rzekę ? Mysli bateria będzie szybko siadać, lepiej mała spalina.
C & R <center>Stworzony do wędkowania, zmuszony do pracy. <br><br>

www.miedzianaryba.pl

www.miedzianaryba.pl/forum

Odpowiedz
#33
Jeśli się nie mylę to ten ponton nie posiada kila co na własności nautyczne ma kluczowy wpływ. , silnik tylko do 4km mocy (słaba doczepna pawęż) co też uniemożliwia założenie później silnika o większej mocy (+brak kila) , lepiej dołożyć parę stówek i kupić ponton z kilem jakiejkolwiek firmy.
Dodatkowo przy próbie sprzedaży tak po roku , wart 50% nowego.
to tak moim zdaniem.
Odpowiedz
#34
(24-06-2013, 20:22)Artur Z. napisał(a): Jeśli się nie mylę to ten ponton nie posiada kila co na własności nautyczne ma kluczowy wpływ. , silnik tylko do 4km mocy (słaba doczepna pawęż) co też uniemożliwia założenie później silnika o większej mocy (+brak kila) , lepiej dołożyć parę stówek i kupić ponton z kilem jakiejkolwiek firmy.
Dodatkowo przy próbie sprzedaży tak po roku , wart 50% nowego.
to tak moim zdaniem.

Artur masz racje Okok

A ja się jeszcze tak spytam: ponton nad Wkrę? :myśli: przecie to wąska rzeka i płytka
C & R <center>Stworzony do wędkowania, zmuszony do pracy. <br><br>

www.miedzianaryba.pl

www.miedzianaryba.pl/forum

Odpowiedz
#35
Na Wkrę też ale zamierzam pływać po zalewie w Nowym Mieście a tam jest strefa ciszy więc spalina odpada Bezradny
"Czasem więcej uczy cudza głupota niż własny rozsądek"
Odpowiedz
#36
http://allegro.pl/show_item.php?item=3318468470 to jest zajebisty ponton! braciak ma i śmiga jak ta lala. można spaline zapiąć i to niemałą (bo 15 km) a na 4ce w 1 os w ślizgu. (ma pompowany kill). cena też ok. do tego pompujesz go w 5 min wraz z obsadzeniem podłogi (bez przesady)
Odpowiedz
#37
(24-06-2013, 21:29)Peter napisał(a): http://allegro.pl/show_item.php?item=3318468470 to jest zajebisty ponton! braciak ma i śmiga jak ta lala. można spaline zapiąć i to niemałą (bo 15 km) a na 4ce w 1 os w ślizgu. (ma pompowany kill). cena też ok

Potwierdzam, użytkuję i polecamUsmiech
---
Pozdrawiam,
Grzesiek
Odpowiedz
#38
Bucek , moim zdaniem powinieneś kupić ponton z pawężą i kilem bo na 99% za parę lat lub za rok będziesz chciał kupić silnik spalinowy a zawsze możesz też założyć elektryka, obecnie chińskie pontony oferowane przez różnych importerów mają bardzo dobrą jakość i są to produkty na wiele lat. Często wykonane z bardzo dobrych koreańskich materiałów dokładnie tych samych co pontony renomowanych firm.

Jeśli zdecydowanie nie chcesz, to kup po prostu najtańszy ruski ponton z doczepną pawężą bez kila , kiedyś widziałem takie na alledrogo (teraz patrzyłem i nie ma z pawężą)
Jakość tego jest jednak kilka klas niższa od Chińskich pontonów, mam taki ruski ponton do przeprawiania się na wyspy , plus jego jest tylko taki że jest lekki i mieści się w większym plecaku , nic więcej.
Obawiam się że jak by miał doczepną pawęż to powrót pod prąd był by bardzo powolny chyba że elektryk powyżej 40LBS najlepiej około 50LBS co z kolei wiąże się z szybkim wyczerpaniem baterii.

Co do elektryka na rzekę to tak jak Ci pisał Krystek bateria naprawdę szybko siada , szczególnie że pontonem wolno płynąc na elektryku będziesz pchał masę wody przed sobą, pomijając to że ponton bez kila płynie jak chce nie prowadzi się tak dobrze jak te z kilem.
Dodatkowo na elektryku doczepionym do pontonu w 2 osoby możesz mieć problem z powrotem pod prąd jak bateria będzie słaba, dużo lepsza była by łódka na wiosłach.

W tym roku testowałem na Narwi kilka pontonów jak była wysoka woda i silny nurt i pontonem nie było możliwości płynięcia pod prąd na wiosłach, stałeś w miejscu lub prąd znosił. Przypuszczam że na elektryku było by podobnie , chyba że min 40LBS pod warunkiem mocnej baterii.

Przerabiałem wszystko to co ty teraz i wg mnie idealna jednostka dla wędkarza to

Na 1 osobę
-Ponton 290cm-320cm z pawęża i kilem + silnik minimum 5-6km (pod warunkiem że nie jest to duży akwen), chociaż taki ponton oferuje Ci stabilność jak łódka 360cm

Alternatywą jest łódka 360cm + silnik 10km

Na 2 osoby
-Ponton z pawężą i kilem o długości 320-360 cm z silnikiem minimum 10km , najlepiej 15km
Taki ponton jest stabilniejszy niż łódka o długości 4 metrów

lub łódka o długości co najmniej 4 metrów + silnik minimum 15km , najlepiej 25km

I ponton i łódka ma swoje wady i zalety , zestawienie powyższe odnosi się do uniwersalnego wykorzystania , czyli raz jedziesz na ZZ gdzie często silnie wieje raz na mały zbiornik. Pomijam małe oczka wodne zalesione i bez wiatru , po których nie pływają duże jachty , gdzie wystarczy byle łupina na wiosłach.
Ponton nawet 360 możesz złożyć i zawieść samochodem nad wodę i tam rozłożyć , łódki wymagają raczej trzymania w porcie (chyba że przyczepa i slipowanie)
Zaleta pontonu z twardą podłogą i kilem jak już pisałem jest stabilność , nie osiągalna dla łódek o 1 lub 1,5 metra dłuższych.

Elektryk dodatkowo na pawęż , lub na wyjazdy w strefę ciszy , jeśli jednak strefa ciszy to duże jezioro to musisz mieć kilka akumulatorów (ja omijam takie miejsca) , lub na krótkie łowienie jak nie zamierzasz się dużo przemieszczać.

Są jeszcze pychówki , ale to oddzielny temat (raczej wymagane stałe miejsce na wodzie do portowania)

(oczywiście są to rozwiązania ekonomiczne , najlepszy był by moim zdniem aluminiowy Bass Tracker lub Smoker Craft + silnik min 30km , co najmniej 17 stopowy (czyli ponad 5m) z elektrycznym trolling motorem na dziobie na którym możesz pływac w strefie ciszy, lub polski fox 420 z trolling motorem z przodu , ale to już gruby wydatek.
Odpowiedz
#39
Dzięki Artur za fachową odpowiedź. Tak jak myślałem temat nie jest prosty i wymaga wielu przemyśleń oraz ciut większego budżetu lub wspólnika.
"Czasem więcej uczy cudza głupota niż własny rozsądek"
Odpowiedz
#40
Po prostu chodzi o to abyś za rok czasu nie sprzedawał tego co kupiłeś na szybko "za ile kto da" tylko żebyś kupił od razu coś co posłuży Ci kilka lat i z czego będziesz się cieszył a nie za każdym razem myślał a mogłem kupić to lub tamto ....
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  jaki silnik do crescenta 410? gurkha 14 13.025 05-04-2015, 16:47
Ostatni post: cnk
  Jaki silnik spalinowy? bandit 33 28.526 26-02-2015, 17:18
Ostatni post: walkor
  Niskobudżetowy ponton Made In CCCP. Marcin 5 5.528 02-01-2015, 21:05
Ostatni post: Marcin
  Jaki akumulator? krzysiex 18 27.150 16-10-2013, 09:16
Ostatni post: Bizonik
  Ponton kolibri- proszę o opinie. discusec 24 34.609 08-02-2013, 12:39
Ostatni post: discusec
  Ponton jest- przyczepka na płaozach czy kółkach? mawer 13 22.422 10-11-2012, 17:14
Ostatni post: sharki
  Ponton Metzeler Maya-silnik Salut-M ,Tomos4 robisum1 22 29.180 28-06-2012, 08:18
Ostatni post: robisum1
  Ponton + silnik na rzeki: Wisła i Odra Krystek 81 96.586 26-03-2012, 18:45
Ostatni post: bandzior
  ponton na dachu :p auta bandzior 9 13.414 25-12-2011, 18:01
Ostatni post: andrew
  Jak wybrać ponton i silnik- kilka praktycznych rad krzysiex 2 6.352 03-10-2011, 17:15
Ostatni post: garbus


Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.