Shrap Drakers Fishing - Forum
Ustawienie wysokości silnika elektrycznego - Wersja do druku

+- Shrap Drakers Fishing - Forum (https://shrap-drakers.pl/forum)
+-- Dział: Sprzęt wędkarski (https://shrap-drakers.pl/forum/forum-14.html)
+--- Dział: Łódki, pontony, silniki (https://shrap-drakers.pl/forum/forum-19.html)
+--- Wątek: Ustawienie wysokości silnika elektrycznego (/thread-3905.html)



Ustawienie wysokości silnika elektrycznego - rybakaw - 29-01-2015

Hej!

Tak ostatnio zacząłem się zastanawiać nad pewną kwestią. Dużo pisze się o właściwym ustawieniu silników spalinowych (właściwa wysokość pawęży do długości stopy, ustawienie płyty kawitacyjnej do 2,5 cm poniżej dna łodzi itp.).
Jak wygląda sytuacja w przypadku silników elektrycznych? Płyty kawitacyjnej nie ma.. Z drugiej strony zwykle wysokość kolumny jest na tyle duża, że płytkie ustawienie śruby skutkuje nienaturalnie wyciągniętym do góry rumplem co jest po prostu niewygodne.

Jak wyglądają wasze doświadczenia w tej sprawie?


RE: Ustawienie wysokości silnika elektrycznego - banita - 30-01-2015

Niestety coś za coś, czym głębiej zanurzona śruba tym mniejsza szybkość przy takich samych obrotach.


RE: Ustawienie wysokości silnika elektrycznego - gonzaless - 30-01-2015

Jak za głęboko ustawię śrubę to szybko siadają baterie i silnik jest nieefektywny. Przynajmniej mój, bo ma małą moc i jest odczuwalne. Zawsze ustawiam tak, aby nie łapał powietrza przy pływaniu czyli jak najbliżej lustra wody. Ja pływam na pontonie więc głębokość zanurzenia jest niewielka.


RE: Ustawienie wysokości silnika elektrycznego - walkor - 31-01-2015

im niżej tym większa gęstość wody i większa siła potrzebna do zrobienia jednego obrotu śruby. Spróbujcie płynąć kraulem i mieć bardzo nisko nogi a później przy powierzchni.


RE: Ustawienie wysokości silnika elektrycznego - qbanerra - 01-02-2015

(31-01-2015, 21:54)walkor napisał(a): im niżej tym większa gęstość wody i większa siła potrzebna do zrobienia jednego obrotu śruby. Spróbujcie płynąć kraulem i mieć bardzo nisko nogi a później przy powierzchni.
Hmmmm.... a dlaczego miałaby być większa gęstość? Może to raczej powierzchnia, która stawia opór wodzie jest większa i dlatego wykorzystanie siły napędowej mniej efektywne. Gęstość wody zależy od temperatury, od ciśnienia minimalnie (ciecz w przeciwieństwie do gazu jest praktycznie nieściśliwa), gdyby było inaczej nurek na głębokości 40-50 metrów nie byłby w stanie ruszać niczym - a może i to nawet bardzo efektywnie.