Shrap-Drakers Fishing Forum
sum na feedera?
#11
(11-04-2010, 08:08)Peter napisał(a): widziałem karpia ze 2 kg na systemiku. Ja w tym roku właśnie tak się nastawiam.

Boisie o ojcze i synu ale żywiec.To Ty Peter za często na żywca łowił nie będziesz za nim złowisz taką przynętę trochę czasu upłynieHaha.
A tak na poważnie krąp lub płoć wielkości dłoni lub niewiele większa gwarantuje branie konkretnego wąsacza.Nawet największe egzemplarze nie przepuszczą tej wielkości żywcowi. Naprawdę pokarm wielkości 1 kg trafia się im nie często.
Odpowiedz
#12
te zdjęcia są z Polski
Odpowiedz
#13
Mam dwa feedery do 140g i 180g oba na suma się nie nadają ze względu na delikatną budowę w stosunku do wędziska sumowego.
Moja wędka na suma to kij surfcastingowy 4,5 m 230g. 180g a 230g nie jest dużą różnicą ale budowę kija i przelotek widać od razu. Jedyny problem w operowaniem kijem to bardzo długi dolnik (musiałem go skrócić).
Myślę podobnie jak koledzy, że lepiej zastawić dwa kije, tylko czy znajdziesz w rzece w tym samym miejscu brzanę, suma i leszcza? Każda z tych ryb ma swoje rewiry. W miejscu gdzie łowiłem leszcze,
po zmroku podchodziły małe sumki i nigdy nie miałem tam kontaktu z większym osobnikiem. Łowię na Wiśle i tak wygląda moje spojrzenie na tą sprawę.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#14
Ja spotkanie z DUŻYM sumem miałem tylko raz. Zdemolował mnie i mój sprzęt w 30 sekund.... Usmiech

Na grunt nigdy nie nastawiałem się na suma. Ale znajomi łowili z gruntu sumy, duże sumy na pellet. Wędka musi być oczywiście mocna - ale w tym temacie nie mam wiedzy więc się nie wypowiadam. Kołowrotek 6000 i w górę, aczkolwiek też nie ma co przesadzać. Niektóre, dobre, solidne kołowrotki klasy 4000 wystarczą - jeśli łowimy z łódki. Gruba plecionka nie wejdzie na szpulę w wystarczającej pojemności dla ekstremalnych przypadków. Jeśli chodzi o sumową tarkę - to zamiast żyłki na przyponie polecam zastosować fluocarbon.

A jeśli chodzi o przynęty... to wyliczyć można dość sporo. Pomijam dwukilogramowe karpie, i choć dwa lata temu odbyłem krótką rozmowę z Pawłem Mireckim odnośnie stosowania tych przynęt nad Ebro, jak również o ich skuteczności, na naszych polskich wodach skuteczniejsze są, z tego co wiem, inne rzeczy. DUŻE sumy, które niejednokrotnie widziałem, a jeszcze więcej o nich słyszałem zostały złapane na duże krąpie, duże płocie, kule z jętki, pellet, wątroby. Znam kilka przypadków, kiedy sumy w granicach 20kg zostały złowione na ... sandaczową uklejkę... Usmiech

Zasiadka sumowa musi być super przeżyciem, w dodatku jeśli nastąpi upragnione branie Usmiech W tym roku też mam plany jeśli chodzi o sumy! Zobaczymy co przyniesie nam nowy sezon... Oczko
http://www.facebook.com/ShrapDrakers/
Odpowiedz
#15
tzn nie aż tak, ze akurat ja założę te 2 kg na żywca, ale autentycznie takie coś widziałem (może akurat to była znad Padu ; na Ebro podobno już nie można na żywca).
Do Salmo, wątek znam, ale sam się wypowiadał, że to u nas większość tych ukazanych trafił, takich od 40 kg; są też fotki z cywilizowanych wędkarsko krajów, ale są podpisane np. 100 kg Ebro.

Muszę przyznać, że zmiana podejścia czyli wyjęcie 5 rosówek z nagłębszego dołu z środku nocy i przestawienie się na inne aktywne metody moim znajomym już przyniosło rezultaty - no ja narazie jestem pechowy.....
Odpowiedz
#16
nie ma też przynęty rewelacyjnej - ja wiele łowiłem na słynne "kulki" i musze przyznać, że tego sumka to trzeba najpierw wychodzić, napewno nie jest tak, że cud przynęta do wody i rybka bierze.
Odpowiedz
#17
(11-04-2010, 12:31)Peter napisał(a): Muszę przyznać, że zmiana podejścia czyli wyjęcie 5 rosówek z nagłębszego dołu z środku nocy i przestawienie się na inne aktywne metody moim znajomym już przyniosło rezultaty - no ja narazie jestem pechowy.....

I tu jest właśnie sedno sprawy. W nocy w najgłębszych dołach można spotkać najwyżej sumki oseski. Wszystkie drapieżne ryby w cieplejszych porach roku żerują przy brzegu lub w wodzie niezbyt głębokiej z prostego powodu. Na takich głębokościach śpi drobnica. W opaskach sumy w nocy można spotkać pod samą powierzchnią wody gdzie polują już na zupełną drobnicę i biorą na woblery pracujące 0,5 m pod powierzchnią.
Tak że Peter stawiaj krąpia 10m od brzegu i zobaczysz że szybko będziesz kombinował jak tego klocka wyjąć bo się nie mieści w podbieraku? Haha
Odpowiedz
#18
Nic dodać, nic ująć. Najlepsze sumowe miejsca na noc to płycizny, które gdzieś blisko mają głęboki dół, rynnę. Budzące się do żerowania sumy, wychodzą z dołów na pobliską stołówkę... a tam już Peter z aparatem czeka Oczko
http://www.facebook.com/ShrapDrakers/
Odpowiedz
#19
W ub. roku na ZZ kilku znanych mi wędkarzy łowiło sumy w dzień na żywca. Pływali po starym korycie "kwoczyli" a za żywca robił 20-30cm karasek. Jeden z nich miał w ciągu dnia 6 brań z czego tylko 2 (17 i 32kg) wyjął. Z tego co mi opowiadał suma na echu nie zawsze widać bo leży przyklejony do dna ale jak się "kwoczy" to widać jak od dna odrywa się ryba i wtedy puszcza się żywca którego też na echu widać. I co ciekawe nie zawsze sum łyknie żywca, czasami widać jak podpływa, przyjrzy się i wraca na dno. Chłopaki z tej samej ekipy łowili gdzieś w Hiszpanii (nie wiem czy na Ebro bo łowili na żywca i na pellet) i w 4 osoby mieli przez tydzień 17 sumów wyjętych z ok. 30 brań. I faktycznie za żywca robiły 1-2kg karpie.
Ja jakoś farta do sumów nie mam a jak złowie to na 2,5cm woblerka 2 tygodnie przed 01 lipca w samo południe albo tak jak ostatnio we wrześniu na 5cm Rapalkę Orginal 3 m od brzegu na plecionce 10lbs PP. Miałem tej plecionki 270m a teraz szpula prześwituje.
Odpowiedz
#20
A może się podzielimy informacjami o spotkaniach z sumem. Tzn. na co wziął, w jakim miejscu itp.
Ja oprócz wielu kijanek miałem jedno spotkanie, które wywarło na mnie porządne wrażenie-potężne branie na żywca z gruntu, uciekająca żyłka z kołowrotka z prędkością z jaką porusza się Kubica, i po wielu wyciągniętych metrach żyłki luuuuuuuuuuz. Cały czas próbuję i mam nadzieję, że jeszcze będę miał szansę.
Miejsce to Wisła ,ok 1-2 godz w nocy, wypłycenie za szczytem główki.
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Sum na casting vastus 10 12.201 15-02-2018, 11:01
Ostatni post: vastus


Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.