Shrap-Drakers Fishing Forum
Echosonda - Nowinki technologiczne
#1
Noszę się z zamiarem kupna echosondy.
Będzie to moja pierwsza echosonda także zaznaczam, że jestem totalnym laikiem.
Trochę poczytałem i popływałem na lowerance 52 i czy jakoś tak(jeszcze nie kolor) i chwilkę na lowerance elite 5x HDI.
Zastanawiałem się nad elite 5 chrip lub 7 chrip ale ostatnio wyczytałem coś o raymarine dragonfly i dokopałem się do takiego filmu porównawczego.
https://www.youtube.com/watch?v=I9_YVP3aGAw

Które wg Was jest lepsze?
W sumie podoba mi się obraz na elite (im cieńsza kreska tym twardsze dno)
Z kolei w dragonfly podoba mi się odwzorowanie gałęzi i innych przeszkód (down view) a co za tym idzie łatwe odróżnienie ich od zielska. Fajnie też w tym trybie widać ławice ryb.
Ale..........to tylko obrazki i filmy z neta.

2 sprawa to sonar boczny , jak jest z tym w praktyce?
Warto nie warto ?

A może jest jeszcze jakieś echo, którym warto się zainteresować?
Proszę o podpowiedzi Usmiech
Odpowiedz
#2
czołem,
wszystko zależy od tego co dzięki tej echosondzie chcesz osiągnąć
- oglądać dno
- szukać drapieżników
- śledzić sumy
- czy oglądać krzaki (DSI i podobne)

ja od lat używam lowrance'ów
- Mark 5 pro
- elite 5 (w pakiecie przypadkowo dostałem z GPSem - jak mi padnie prędkościomierz na łodzi to się ten GPS przydaje;-) )
- elite 9 Chirp - nowy nabytek ale używam go w klasycznym trybie

na wszystkich modelach widziałem, widzę:
- dno (miekkość, twardość)
- ryby na dnie, w toni w trybie łuków oczywiście
- no i moje ulubione sumy;-)


Odpowiedz
#3
Dzięki kolego za odzew.
Szczerze to ławice widać dobrze na jednym i 2 echu. Jednak nie mam na tyle obycia i nie bardzo
potrafię odróżnić zielsko od przeszkód (np. gałęzie,, drzewa) w normalnym trybie.
Raymarine pokazuje lepiej niż elitka w trybie DV czy DSI.
Nie wiem czy to lepszy ekran czy przetwornik. Generalnie nie ma progu cenowego ale nie chcę też kupować echa, które jest naszpikowane funkcjami z których nie będę korzystał.
Czy ten sonar boczny to się dokupuje (przetwornik)? Czy trzeba już takie echo kupić?
Odpowiedz
#4
z tymi bocznymi trzeba uważać;-) ostatnio 'interesowałem' się takimi zabawkami... sprzedawca (znany wymiatacz z kijem) uśmiechnął się pod nosem i 'odradził' boczniaki kwitując to hasłem: "jak chcesz na każdym wypłynięciu ustawiać kalibrować itp przez połowę łowienie to bierz... " może coś w tym jest

także w kwestii boczniaków nie pomogę :-)

ja bym poszedł w Lowrance elite 7 (do Twojego wyboru czy CHirp, czy HDI, czy DSI) ... ekran 7ki pozwoli CI podzielić go i mieć dwa tryby w tym samym czasie.
Odpowiedz
#5
echosonda humminbird piranha max 215
Jakieś opunie co do tego sprzętu.
Odpowiedz
#6
Podepnę się tutaj bo nie ma sensu otwierać nowego wątku. Od niedawna pływam z echem i mam wiele wątpliwości. To co widać to białoryb ?
   

Wiem że używam symboli, ale na tych łukach to w ogóle się nie poznaje Smutny
Czy żeby pokazywało tylko większe ryby mam zmniejszyć czułość ?
"Czasem więcej uczy cudza głupota niż własny rozsądek"
Odpowiedz
#7
Wybitnym specjalistą Bucek nie jestem (a na shrapie są ale się widzę nie przyznają)  - bo moje echo to jeszcze II wojnę pamięta, nasz kol. Paweł Popławski jeszcze na swoim pontonie na Wiśle skarbów szukał nim Haha Haha Haha - ale to co widać u Ciebie to raczej na stówę stadko jakieś Usmiech

Chyba lepiej jak jednak ustawisz sobie bez FISH ID (bo chyba tak się rybki nazywają) i właśnie pokombinujesz z czułością. Moim zdaniem masz wtedy większe pole do popisu jeśli chodzi o interpretacje wyników Usmiech A Twój Garmin to już echo na którym powinno być bez problemu widać sandacza leżącego na dnie Usmiech
http://www.facebook.com/ShrapDrakers/
Odpowiedz
#8
Trzeba będzie się dokształcić i metodą "prób  i błędów" dojść do ideału Usmiech
"Czasem więcej uczy cudza głupota niż własny rozsądek"
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Echosonda - interpretacje zapisów bysior 12 10.436 25-06-2018, 15:59
Ostatni post: bysior
  echosonda jaco 4 9.597 03-07-2013, 21:46
Ostatni post: seb603
  echosonda condor piotreus-1988 7 11.124 03-11-2012, 16:37
Ostatni post: piotreus-1988
  Echosonda - sonar boczny bysior 1 6.835 02-12-2009, 11:21
Ostatni post: tom76
  Echosonda - co wybrać w rozsądnej cenie Peter 8 11.180 19-11-2008, 11:29
Ostatni post: bysior


Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.