Shrap-Drakers Fishing Forum
Micro Jig - porada
#1
Szanowni Drake'rsi

Poszukuję wędki do łowienia bardzo małymi przynętami z opadu. Kij będzie przeznaczony do łowienia na zawodach (no i "treningach") więc nie chce wydać majątku. Interesują mnie rozwiązania budżetowe - chociaż jestem otwarty na wasze porady, w szczególności w kwestii jakość/cena.

Mój pomysł jest taki:
długość: maks 2,40m (a nawet krócej)
cw: 0-8g
krótka rękojeść, najlepiej dzielona.
Polecono mi wędkę Mikado X-Plode Ultra Fine Spin (3 warianty długości od 204cm do 240cm, wszystkie poniżej 8g cw.)

Jakie macie doświadczenia w łowieniu na takie wędki/takie przynęty? Co za wędzisko mi zaproponujecie? Jakie cechy wg. Was powinno mieć.
Interesuje mnie jeszcze jedno - do tego typu łowienia używacie plecionki czy żyłki? Ja się skłaniam do plecionki.
Pozdrawiam,
Walkor
Odpowiedz
#2
Od trzech sezonów "bawię się" łowieniem na microjigi, zwłaszcza białorybu. Przerobiłem już kilka kijków budżetowych począwszy od microsa od kongera, przez robinson titanium jig, po savage gear, i owszem łowiłem, ale to nie było to czego oczekiwałem od kijka, bo moje microjigi mają wagę od około 0,8 do niecałych 2 gramów. Za namową kolegi, znawcy tematu "szarpnałem się" na Phenixa Mirage 671-2, i dopiero wówczas oczy mi się otworzyły, i zacząłem wiedzieć co naprawdę dzieje się w wodzie z moją przynętą. Następnie wpadł mi w łapki Mosquito z pracowni Kawalec, i Mirage poszedł do ludzi. Jak na tą chwilę nic lepszego nie udało mi się znaleźć pod microjigi, choć kusi mnie spróbować kijka na blanku muchowym.
Podsumowując - idealny jak dla mnie kijek pod takie przynęty, to taki o cw nie przekraczającym 3-4g, i długości max 220cm. Konstrukcja rękojeści, a zwłaszcza osadzenie uchwytu oraz insert lub jego brak powinna umożliwić pełną transmisję drgań. W moim przypadku foregrip musi być szczątkowy bo lubię trzymać palec bezpośrednio na blanku. Czy wklejka czy pełny blank to kwestia dyskusyjna, choć ja wolę "nie wklejke".
Żyłka czy plecionka? Raz tak raz tak. Używam zamiennie żyłek 0,10 - 0,12 oraz plecionek 0,02 -0,03.
Odpowiedz
#3
@lysy, serdecznie dziękuję za odpowiedź. To co napisałeś potwierdziło to do czego już doszedłem z inną wędką. Jedno jest pewne - do idealnych rozwiązań trzeba dojść na podstawie godzin spędzonych nad wodą. Ja postanowiłem kupić kijek mikado Nihonto Red Cut X-Tra Lite 200 up to 8g. Wędka przeznaczona na głównie na zawody. Jak mi się metoda spodoba to będziemy kombinować dalej.
Pozdrawiam,
Walkor
Odpowiedz
#4
Proszę Cię bardzo Kwadr Ale kijek do 8g to za grubo. Jak dla mnie 5g to max, i to za dużo. Już naprawdę wolałbym microsa od tej mikadziany. Z resztą, sam się przekonasz Usmiech Jeśli chcesz mam na zbyciu kijek Robinson Titanum Microjig do 3,5g, choć pociągnie ciut więcej (już nie produkowany, i ciężki do kupienia). Mogę też wstępnie wypożyczyć, bo stoi za szafą "i się kurzy" Usmiech.
Odpowiedz
#5
Dopiero dzisiaj przeczytałem Twój ostatni komentarz @lysy. Dokonałem już zakupu mikadziny Haha . Tak jak pisałem, to są moje pierwsze kroki w tak delikatnym spinningu, dlatego uznałem, że cw do 8g da mi większą możliwość testowania przynęt. Poniżej moje spostrzeżenia z testu Mikado Nihonto Red Cut X-Tra Lite 200 up to 8g.

Zacznę nietypowo, bo od tego co mi się nie podobało. Po dokładnym przyjrzeniu można zauważyć, że omotki to tak na prawdę nie omotki (tylko jakaś naklejka), a w lakierze/kleju podtrzymującym przelotki są bąbelki powietrza. Co więcej - na jednym z ostatnich segmentów pokrywa lakieru jest troszkę cieńsza i wychodzi faktura blanku - gdzie blank na całej długości ma gładką fakturę.
   
   
Teraz przejdziemy do tego co mi się podoba.
Kijek ma 2m długości. Z kołowrotkiem w rozmiarze 1000 (na zdjęciu Abu Cardinal) jest bardzo dobrze wyważona. Krótka rękojeść bardzo dobrze wspomaga skakanie. Dzięki bardzo odchudzonemu grip'owi możemy dotykać wewnętrzną częścią dłoni oraz palcami części blanku bezpośrednio za stopką kołowrotka. Wyważenie wędki powoduje, że palec wskazujący domyślnie ląduje na blanku powyżej grip'a.
   
Wędka nie jest przesztywniona. Oczywiście szczytowy, wklejany element gnie się na początku bardziej, natomiast po wykorzystaniu jego elastyczności reszta blanku dąży do paraboli.
   
   
   
Po pierwszym teście nad wodą mam bardzo dobre odczucia co do tego kija. Zanim dokonałem wybory miałem w ręku około 10 modeli różnych firm w przedziale cenowym od 70 do 300zł. Dlaczego wybrałem akurat Nihonto?
1. Uchwyt - dłoń bardzo dobrze leży. Chodziło mi poza tym o ten typ uchwytu. dzięki niemu dłonią możemy dotykać bezpośrednio balnku co bardzo dobrze wpływa na odczuwanie drgań. Co więcej, trzymanie palca wskazującego na blanku nie męczy dłoni i jest w tym modelu niemalże naturalną czynnością.
2. Elastyczność i dynamika - wędka nie jest bardzo sztywna. Wklejka daje bardzo dobrą sygnalizację. Po wykorzystaniu jej możliwości wędka pracuje niemalże cała.
3. Wygląd - ciekawy, nowoczesny.
4. I najważniejsze cena - dałem 115 zł za nową wędkę.

Teraz pora na trening i rozwój umiejętności. Zbiorę doświadczenia i postanowię co dalej - może kiedyś kupię coś z wyższej półki. Póki co jestem usatysfakcjonowany zakupem.
Pozdrawiam,
Walkor
Odpowiedz
#6
Bardzo fajny blank. Natomiast reszta....... masakra! Ale jakby blank oskrobać z lakieru, dać przelotki PB minima hard i z cyrkoniowym wkładem na szczyt, to mogła by wyjść naprawdę fajna, budżetowa kosa Oczko
Napisz od czasu do czasu jak Ci idzie, i jak kijek po dłuższym użytkowaniu. Myślę, że nie tylko ja jestem ciekaw.
Odpowiedz
#7
Masz rację - blank jest bardzo ciekawy. Dzięki jego elastyczności, bez wysiłku wykonuję porównywalne rzuty jak Robinson'em Diaflex'em light'em (super elastyczność blanku). Tylko że tam mam przynęty o ciężarze około 17g a tu główka 2,5 i paproch. Pewnie jak się przyzwyczaję do kija to będzie jeszcze lepiej ;>
Będę się odzywał w miarę testowania.
Pozdrawiam,
Walkor
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dragon Millenium czy Thytan x-jig michal1980 4 9.003 26-03-2013, 18:59
Ostatni post: seb603
  DAIWA MEGAFORCE JIG 300/5-21g tom413 2 6.986 27-01-2013, 12:52
Ostatni post: tom413


Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.