Shrap-Drakers Fishing Forum
Ratujmy Gnojno!
#1
Wszyscy wędkarze, którzy łowią na zbiorniku pożwirowym w Gnojnie, znają na pewno problem kormoranów. Powstała inicjatywa żeby ratować rybostan tego zbiornika przed tymi ptakami, która są niewątpliwie szkodliwe dla środowiska wodnego. Do końca grudnia zostaną złożone odpowiednie dokumenty, które pozwolą walczyć z tą plagą.

I tutaj gorąca prośba do Was!

Jeśli macie jakiekolwiek zdjęcia z Gnojna, na których widnieją kormorany, bardzo proszę żebyście wstawiali je w tym wątku lub wysyłali na maila kontakt@shrap.pl w temacie pisząc "Kormorany z Gnojna". Wasze zdjęcia zostaną przekazane w odpowiednie ręce i zostaną wykorzystane w składanych wnioskach.

Jeśli posiadacie informacje na temat siedlisk tych ptaków - piszcie! Jeśli posiadacie w ogóle jakieś informacje kormoran + Gnojno również piszcie!

Jeśli znacie miejsca gdzie kormorany nocują również piszcie!


Z góry serdecznie dziękujemy!
http://www.facebook.com/ShrapDrakers/
Odpowiedz
#2
ROTFL myślałem że zasypywać będą czy cuś.

Skąd ta akcja, to jakieś zorganizowane jest?, daj więcej szczegółów bo tak to nie wiadomo czy faktycznie kormorany zagrażają rybom w znacznym stopniu, czy najzwyczajniej przeszkadzają tam łowiącym srając na łódki. A przyznam szczerze że sam kiedyś taką kaką dostałem ROTFL, śmierdziało że hej.

Wiem gdzie jest gniazd sporo.
Odpowiedz
#3
Tak, jest to powiedziałbym nawet że bardzo zorganizowane.

Jeśli wiesz, to pisz. Wątek czytają odpowiednie osoby Okok
http://www.facebook.com/ShrapDrakers/
Odpowiedz
#4
(03-12-2014, 21:14)bysior napisał(a): Tak, jest to powiedziałbym nawet że bardzo zorganizowane.

Jeśli wiesz, to pisz. Wątek czytają odpowiednie osoby Okok

Ta, to chyba nie byli na samym Gnojnie gdzie od strony rzeki tu gdzie jedzie się wałem do zatopionej barki (na cypel). Tam po prawej stronie wieczorami siedzi tego w cholerę albo i więcej.
Nie wiem też czy mogę tak jawnie pisać bo to trochę nielegalne, ale jak się jedzie (powiedzmy rowerem Jezyk_oko) od Szygówka przez las na Zambski tym szlakiem zielonym Puszczy Białej (aktualnie odnawiany) i odbijając bardziej w kierunku na wieś Tocznabiel (choć i w niej samej na bagnach też kilka zawsze widzę) tam masz starorzecza i parowy pozalewane całym rokiem (teraz bardzo mało wody), to tam kormoranów jest też bardzo dużo. Dodatkowo nie wiem czy wiesz, i czy Ci od tych Twoich kormoranów wiedzą, w tych parowach jest całkiem duża populacja piskorza, który jest w Polsce pod dość ścisłą ochroną. Będzie kilka lat jak spotkałem tam kiedyś biologa czy ichtiologa z jakiegoś uniwesytetu co łaził i grzebał tam jakimś kaczorkiem. Nagadałem się z nim wtedy ładne kilka godzin, spoko gostek i też pamiętam że wspominał wtedy o zagrożeniu dla piskorzy ze strony kormoranów. W sumie to nie wiem czy te piskorze kogokolwiek obchodzą ale samo miejsce ich występowania jest bardzo Mysli ciekawe jak z hamerykańskich horrorów ROTFL.
Odpowiedz
#5
Ratujmy Gnojno to myślałem że od mięsiarzy-okoniarzy, jesiennych sandaczowców-karpiarzy "z ciężkiego opadu" lub jeszcze lepiej, aby rozpiepszyć wał na wejściu aby był przepływ.

a kormorany?? a co ich tam tak dużo? często łowię w okolicy i jakoś nie odczułem.
Odpowiedz
#6
(03-12-2014, 22:14)Peter napisał(a): Ratujmy Gnojno to myślałem że od mięsiarzy-okoniarzy, jesiennych sandaczowców "z ciężkiego opadu" lub jeszcze lepiej, aby rozpiepszyć wał na wejściu aby był przepływ.

a kormorany?? a co ich tam tak dużo? często łowię w okolicy i jakoś nie odczułem.

Grunt to dobry tytuł przykuwający uwagę Oczko
http://www.facebook.com/ShrapDrakers/
Odpowiedz
#7
(03-12-2014, 22:14)Peter napisał(a): Ratujmy Gnojno to myślałem że od mięsiarzy-okoniarzy, jesiennych sandaczowców-karpiarzy "z ciężkiego opadu" lub jeszcze lepiej, aby rozpiepszyć wał na wejściu aby był przepływ.

a kormorany?? a co ich tam tak dużo? często łowię w okolicy i jakoś nie odczułem.

Trochę trzeba przyznać kormoranów jest, ale z drugiej strony to właśnie kormorany mają poważną konkurencję w postaci wędkarzy o których wspomniałeś Okok.

Bysior zmień tytuł na: ratujmy miejscówki wędkarzy od spustoszenia przez kormorany Zawstydzony.

Tak jak wspominałem, jestem kibicem i szanuję, podziwiam ludzi którym się chce cokolwiek robić. Z drugiej strony jako prawny rezerwat natura 2000 i obszar chroniony puszczy białej po drugiej stronie rzeki, szczerze wątpię o sukcesie tej operacji bo jakby nie patrzeć kormoran jest pod ochroną w Polsce i takie mazury nie są w stanie z tym praktycznie niczego zrobić.
Odpowiedz
#8
(03-12-2014, 22:28)Marcin napisał(a): bo jakby nie patrzeć kormoran jest pod ochroną w Polsce

Marcin, kormoran podobnie jak bóbr jest objęty częściową ochrona gatunkową, a to oznacza, że w drodze rozporządzenia wydanego przez wojewodę jest możliwość wydania odstrzału na ściśle określoną ilość ptaków. Temat był już kilkukrotnie przerabiany na innych wodach w kraju. Niestety, muszę was nieco zmartwić, bardzo ciężko będzie wam namówić myśliwych do wykonania takiego odstrzału.
Odpowiedz
#9
(04-12-2014, 09:00)ajmo napisał(a):
(03-12-2014, 22:28)Marcin napisał(a): bo jakby nie patrzeć kormoran jest pod ochroną w Polsce

Marcin, kormoran podobnie jak bóbr jest objęty częściową ochrona gatunkową, a to oznacza, że w drodze rozporządzenia wydanego przez wojewodę jest możliwość wydania odstrzału na ściśle określoną ilość ptaków. Temat był już kilkukrotnie przerabiany na innych wodach w kraju. Niestety, muszę was nieco zmartwić, bardzo ciężko będzie wam namówić myśliwych do wykonania takiego odstrzału.

Zgadza się i podobnie jak z bobrem, który dajmy na to niszczy drzewa i zalewa łąki jakiegoś rolnika to taki rolnik zgłasza to do wójta, ten do koła a koło łowieckie musi sprawdzić czy akurat na danym obrębie jest faktycznie za dużo bobrów. Dopiero po tym jakiś tam urzędas może wydać pozwolenie ale nie na odstrzał tylko na przeniesienie. Jeśli odłowienie i przeniesienie z jakiś powodów jest niemożliwe np. przez trudny teren dopiero wtedy można uzyskać zgodę na odstrzał tak jak piszesz określonej liczby bobrów. Ale do tego wszystkiego dochodzi jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, Gnojno leży w obszarze natura 2000 i graniczy (bądź nawet częściowo przynależy) z terenami puszczy białej a to naprawdę mocno jeśli nie całkowicie może pokrzyżować wszystkie plany.
A i jeszcze na dodatek dodać trzeba sam czynnik ludzki w postaci ekooszołomów co jak coś zwęszą to potrafią wszystko zablokować.
Odpowiedz
#10








Chociaż mnie ten problem nie dotyczy bo jestem (tak jakby z poza tematu)
To popieram w całej rozciągliwości.Okok

waldi-54Papa2
















0
[życie zaczęło się w wodzie,
woda to mój żywioł]
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Serpelice/Gnojno DZIKI gdzie to jest? turkućpodjadek 4 8.546 29-07-2010, 09:07
Ostatni post: night_walker


Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.