Shrap-Drakers Fishing Forum
Ochrona Drwęcy
#61
Dotarłem, przeczytałem i co mogę napisać to to że autor artykułu lubi pisać tak jak ja i to co można było zmieścić w kilku zdaniach rozciągnął do dwóch kartek.
Moim zdaniem jeśli zapis w statucie budzi zastrzeżenia prezesa to ten powinien dać to do sprawdzenia przez kompetentne osoby a nie samemu podnosić temat.

Mnie zainteresowała inna część tego tekstu:

"........... nawet gdy materiał zarybieniowy był nabywany ze środków pozyskanych przez towarzystwa"

Znaczy się co? towarzystwo przekazało swoje pieniądze na to by PZW kupiło i zarybiło rybami?. Już wcześniej ustaliliśmy że PZW ma ściśle określone przez operat gdzie, czym i w jakiej ilości (bez żadnych widełek) może zarybić i jeśli takie towarzystwo to za sponsoruje to takie PZW dostaje tylko i wyłącznie bonus i "nasze" pieniądze przeznaczy już na coś innego (kawa, papier do xero itp.).

Chyba że ja jakoś opacznie to zrozumiałem.
#62
Ciężko jest zakładać, że PZW wyda pieniądze swoich członków na kawę i papier, ponieważ jakieś towarzystwo odciążyło związek z określonej części zarybień przewidzianej operatem.
PZW ma założenia terminowe, gatunkowe i ilościowe na dany rok z góry. Dane towarzystwo musiałoby się dużo wcześniej przygotować ze swoim projektem wsparcia zarybieniowego, aby zmieścić się w ramach określonych przez PZW. Aby związek z kolei mógł część budżetu przeznaczonego na zarybienia przesunąć na inny dział. Nie znam możliwości finansowych poszczególnych towarzystw, ale realia są takie, że pieniędzy wiecznie brakuje, a jeżeli już są to stanowią pokrycie priorytetowych celów związanych z ochroną rzeki, tarlisk.
#63
(22-11-2014, 19:50)janek kos napisał(a): Przesłanka do zabijania tarlaków jest taka, że łatwiej jest pozyskać materiał rozrodczy. Przeciwskazaniem do tarła przeżyciowego zdaniem Rady Naukowej przy PZW jest duża śmiertelność ryb po odbyciu tarła ( używając skrótu- lepiej zabić bo i tak same padną), narażanie stada tarłowego na możliwość wystąpienia chorób po wypuszczeniu tarlaka a to na wskutek otarć śluzu.
Generalnie wspomnianą Radą Naukową steruje prof. Bartel z IRŚ. Jest znany ze swoich poglądów negujących C&R, czy tarło przeżyciowe. Badania prowadzone w tym zakresie przez IRŚ miały miejsce w latach 70-tych ubiegłego wieku i patrząc z dzisiejszej perspektywy nie są miarodajne.
Ciekawostką jest, że Rada Naukowa negatywnie zaopiniowała tarło przeżyciowe nad Drwęcą, jednakże jeden z jej członków wypowiada się bardzo pozytywnie o przeprowadzeniu tarła przeżyciowego nad Drwęcą. Chętnych do zapoznania z opinią o tarle przeżyciowym Rady Naukowej oraz Zarządu Okręgu, a także z kontrargumentami wystosowanymi przez TPRD zapraszam na stronę www.tprd.pl

W linku http://www.tvn24.pl/nowoczesna-metoda-ro...402,s.html są konkretne argumenty do przeprowadzania tarła przeżyciowego :-)
#64
Zapraszamy nad Drwęcę. Dziś złowiono grubo ponad 50 ryb w przedziale 40-70 cm. Było kilka sztuk powyżej 70 cm. Dużo spinek, wyjść- generalnie kontaktów z rybą. Widać ją w rzece. Jest to najlepsze otwarcie sezonu w ciągu ostatnich lat jeżeli chodzi o ilość zlowionych ryb. Sezon trwa- życzę wszystkim spotkania ze srebrną metrową płetwą !
#65
Jutro od rana razem z kolegą będziemy mieli przyjemność łowić na Drwęcy Hura
To chyba najlepsze otwarcie sezonu od kilku lat ,i to ponoć w dużej mierze zasługa Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Drwęcy





Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.