Shrap-Drakers Fishing Forum
można czy nie można ?
#1
Będąc wczoraj na spacerze nad Wisłą zastanowiła mnie jedna rzecz, brzegiem spacerował sobie wędkarz, który łowił na boleniowe woblery, jak wiadomo Boleń jest teraz pod ochroną, ale w przepisach nie ma zakazu łowienia na takie woblery i co wtedy? złowi i wypuści, trochę chyba nie do końca o to chodzi w okresie ochronnym czy się mylę?
(L)
Odpowiedz
#2
(18-03-2013, 18:50)maselinho napisał(a): Będąc wczoraj na spacerze nad Wisłą zastanowiła mnie jedna rzecz, brzegiem spacerował sobie wędkarz, który łowił na boleniowe woblery, jak wiadomo Boleń jest teraz pod ochroną, ale w przepisach nie ma zakazu łowienia na takie woblery i co wtedy? złowi i wypuści, trochę chyba nie do końca o to chodzi w okresie ochronnym czy się mylę?

Niestety - MOŻNA!
Odpowiedz
#3
DobaniBezradny

Niby można.....i nie ma zakazu łowienia na "woblery boleniowe" tylko co z tego? Przykre jest to jak ludzie są pazerni i brakuje im etycznego podejściaSmutny

Możemy takich "wędkarzy" tylko lubić lub nie....swego czasu fajny artykuł o podobnej historii napisał @Paweł, bodajże "Na wiślanej główce".

Pozdrawiam,

malcz
Odpowiedz
#4
Można to go było do wody wrzucić :oczko:
Widok odpływającej ryby - bezcenny
Odpowiedz
#5
Celowe poławianie gatunków w okresie ochronnym, jest co najmniej nie etyczne, nawet jeśli rybki wracają do wody. Ryba wycieńczona tarłem może nie wytrzymać dodatkowego stresu a złowiona i wypuszczona przed tarłem może do niego nie przystąpić. Karanie jest nie wykonalne ponieważ nie ma zakazu poławiania np. okoni na 15cm. łamańca z 50cm. stalkąFoch
Odpowiedz
#6
Można i nie można... To właśnie doskonałość naszego RAPRu.

"...3.2. Zabrania się łowić ryby w ustalonych dla nich okresach i oznakowanych miejscach ochronnych..."

Czyli wg RAPRu nie można łowić boleni w okresie ochronnym (i innych gatunków posiadających okresy ochronne), ale wolno np łowić pingwiny w marcu na woblery boleniowe Oczko Wg mnie, gdyby PZW miało kogoś takiego jak pełnomocnik, który będzie chodził na rozprawy sądowe i walczył o interesy wędkarzy (chciałem napisać "interesy związku", ale mam wrażenie że to zupełnie co innego), była by szansa na ukaranie "etycznego inaczej" wędkarza. Jednak podczas kontroli łowiący może się kłócić, że nie łowi boleni, a poluje właśnie na pingwiny. I co zrobi strażnik? Może jedynie machnąć ręką... Coś na zasadzie - "nie mamy pańskiego palta i co pan nam zrobisz...?"
Odpowiedz
#7
(18-03-2013, 20:20)lysy-waz napisał(a): Można i nie można... To właśnie doskonałość naszego RAPRu.

"...3.2. Zabrania się łowić ryby w ustalonych dla nich okresach i oznakowanych miejscach ochronnych..."

Czyli wg RAPRu nie można łowić boleni w okresie ochronnym (i innych gatunków posiadających okresy ochronne), ale wolno np łowić pingwiny w marcu na woblery boleniowe Oczko Wg mnie, gdyby PZW miało kogoś takiego jak pełnomocnik, który będzie chodził na rozprawy sądowe i walczył o interesy wędkarzy (chciałem napisać "interesy związku", ale mam wrażenie że to zupełnie co innego), była by szansa na ukaranie "etycznego inaczej" wędkarza. Jednak podczas kontroli łowiący może się kłócić, że nie łowi boleni, a poluje właśnie na pingwiny. I co zrobi strażnik? Może jedynie machnąć ręką... Coś na zasadzie - "nie mamy pańskiego palta i co pan nam zrobisz...?"
Wiadomo, jakie są przepisy RAPRu, wiadomo też, iż nijak do rzeczywistości nie przystają, zatem wszystko pozostaje w gestii wędkarza (vide zbiór artykułów Pawła). Zatem Marcel, to chyba nie był wędkarz.

Odpowiedz
#8
Ja to widzę inaczej; skoro wolno łowić np. jazie i klenie w okresie tarłowym, to dlaczego nie wolno boleni? Tylko dlatego, że kiedyś jakiś pezetwódowski ichtiolog miał kaprys i zrobił taki zakaz? Bo stwierdził, że jazi i kleni jest ogrom, a boleni mało? Więc boleni do maja nie łowimy? Męczenie boleni w tarle, jest dla Was nieetyczne, ale wiosenne jazie, okonie i klenie oklaskujecie... dla mnie to dziwne.
Odpowiedz
#9
Maniek. To nie tak jak piszesz. Przepis to przepis, regulamin to regulamin a resztę ograniczeń każdy etyczny wędkarz powinien wprowadzić sobie sam według własnego sumienia. Każdy kto nie traktuje ryby wyłącznie jako kawałek mięsa (żeby uciąć dyskusję, nie traktuje kolegów którzy zjedzą filecika jak morderców) wie kiedy należy dać odpocząć linom, karasiom, okoniom i innym gatunkom o których ustawodawca zapomniał. Mamy swój rozum i nie zawsze robimy wszystko na co nam pozwalają, ostatnio jechałem autostradą A4 40 kilometrów na godzinę w śniegu na pół koła a można 130 - czyżby rozsądek i doświadczenie ?
Odpowiedz
#10
@łysy wąż podał fragment RAPR-u i z tego wynika że Qrwa NIE MOŻNA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

i najgorsze jest to że co roku ta sama śpiewka Glupek

ale niestety wiadomym jest że polscy pseudowędkarze z gumą 10cm i główką 30gr będą w dołach szukać kleni, jazi i okoni Nerwus Wnerw i nic ale to nic nie można im QQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQ......a zrobić Zly Zly Zly Zly Zly Zly Zly Zly Zly Zly Zly Zly Zly Zly Zly Zly Zly Zly Zly Zly Zly

chyba najwyższ pora ZAKAZAĆ SPINNINGOWANIA do 30 kwietnia każdego roku Mysli Mysli Mysli Mysli
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dlaczego nie ma dużych sandaczy? bysior 6 6.438 14-07-2019, 10:37
Ostatni post: bysior
  Czy będzie burza? bysior 4 6.098 11-08-2017, 10:08
Ostatni post: michaln
  Wypożyczalnia łódek wędkarskich, czy warto. banita 1 3.339 14-11-2014, 20:12
Ostatni post: banita
  Czy ktoś oglądał ten dokument spining 7 7.943 30-07-2014, 16:02
Ostatni post: rapa
Lightbulb Czy mam już wszystko co potrzeba na szkiery? rapa 15 17.568 13-04-2014, 20:08
Ostatni post: gumax
  Czy to cos groźnego? yuzeg 7 9.189 27-04-2013, 11:56
Ostatni post: Marcin
  fishinghouse.pl - nie polecam moczykij 11 14.129 07-06-2012, 08:08
Ostatni post: cazador
  Na układy nie ma rady :( burymichu 5 7.378 06-12-2011, 13:37
Ostatni post: Salmo_Salar
  Spotkanie nad Jesiennym Zegrzem - czy się odbędzie? Krystek 194 129.581 13-09-2011, 22:04
Ostatni post: kojoto
  Spinningowanie - z przyponem czy bez? bysior 23 31.864 16-05-2011, 19:13
Ostatni post: janek kos


Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.