Shrap-Drakers Fishing Forum
Wieści znad Jeziora Majcz Wielki
#1
Cytując słowa wieszczaUsmiech ;
"... póki co jesień krokami zbliżać się zaczyna i czas rękawicę przez ród szczupaczy rzuconą podnieść, w krainie gdzie Jelenie na pagórkach za wioską dostojnie wieczorami ryczą , A że ryczą to już mi włościanie donieśli jednakowoż dodając, że i ryba w sieci przed zimą już idzie."

Ciągnie na Mazury mnie również. Palec na mapie wskazał wieś Lipowo w województwie mazurskim nad jeziorem Majcz Wielki. I tu pytanie drodzy Panowie i PanieUsmiech Na co się nastawić na tym pięknym i przejrzyście czystym zbiorniku. Gdzie szukać o tej porze drapieżnych rozbójników?
Może warto odpuścić to jezioro względem innego, pobliskiego.

Czekam na Wasze opinie i doświadczenia bo jutro o świcie tylko ślad na wodzie pozostawię i poświęcę się bez reszty okolicyUsmiechMuzaMuzaMuza

Pozdrawiam,
#2
Ale Ci zazdroszczeUsmiech

Piękne jezioro, na którym miałem okazje być ok. 2 lat temu.
Łowiłem wtedy szczupaczki na gumy przy trzcinach, ale to był sierpień...

Generalnie nie wniosę pewnie nic nowego, mówiąc że w opinii miejscowych jezioro przekłusowane mocno. Z tego jeziora żadnych większych sztuk wtedy nie wyciągnąłem ani nie słyszałem o takich, natomiast podczas mojego pobytu tam, widziałem wędkarza który wracał z dwoma 70+ z jeziora obok (bodajże Majcz mały).

Napisz po powrocie jak efekty.
#3
Jakąś foto relację wkleję dla potomnychUsmiech Znam trochę lepiej Jezioro Inulec ale to kawałek dalej. Kiedyś też stały tam siateczki w dzień więc życiówek się tam nie spodziewam.
Majcz Mały jest bliżej więc jeśli czasu i sił wystarczy to wybiorę się na spacerek wokół jeziorka.
Kojarzysz może jak tam z opłatami?
Pozdrawiam,
#4
niestety, ale łowiłem tam na zasadzie ryzyk-fizyk.
#5
Weekend nad jeziorem Majcz Wielki odchodzi w przeszłość. Pomimo znacznej odległości i postoju w drodze powrotnej w maga korkach, należy zaliczyć go do bardzo udanych.
Ryby i grzyby w ilościach nie dużych ale klimat Mazurskich wsi, pól, łąk lasów i jezior nieporównywalny z niczym innym na świecie.
Sobota z rana na grzybki. Niestety na starych miejscówkach w starym lesie nic jeszcze nie było. Dopiero w miejscach podmokłych białe kozaczki młode i starsze w sporych ilościach
A tu przepiękny okaz.....
   
no właśnie kto zgadnieUsmiech??
Pierwszy wypad wędkarski zaliczyłem w sobotę ok 14tej - 2 godzinny rekonesans przyniósł 2 okonie +-25 i szczupaczego podrostka. Drugi niedzielny poranek od 6:30 to 3 pełne godziny na łodzi i 3 okonie + jeden kaczy.
Bardzo fajne agro-gospodarstwo Majczówka (polecane chyba przez @Krzysiex), przerażająco czyste jezioro, umiejscowione miedzy lasami dało możliwość krótkiego przeniesienia się w inny świat.... w spokojny i sielski klimat!! - Polecam!
Kilka zdjęć z telefonu a potem wrzucę jeszcze kilka w lepszej jakości.
   
   
   
   
Pozdrawiam,
#6
(17-09-2012, 13:07)Robson napisał(a): ...
A tu przepiękny okaz.....

no właśnie kto zgadnieUsmiech??
...

Mi wygląda na Borowika ponurego, czyli jak to u nas zwykło się mówić: szatana lub gorzkielca(niezawodny sposób na rozpoznanie to polizanie kapelusza od spodu- wyraźnie gorzki smak).
---
Pozdrawiam,
Grzesiek
#7
Ostatnio czytałem coś o gosp. Majczówka:

http://www.wedkarskiswiat.pl/forum/viewtopic.php?t=4637

Czyste jezioro (I klasa), ale co z tego jak ryb nima?

Pozdrawiam

Salmo
#8
Borowik ponury odpada - ma usiatkowany trzonek i czerwone rurki. Zresztą, borowik ponury jest jadalny tylko nie można go łączyć z alkoholem. Szatan, czyli właściwie goryczak żółciowy też odpada. Ten ze zdjęcia nie ma usiatkowanej nóżki. No i goryczaki popularnie choć mylnie zwane "szatanami" nie mają zółtych rurek tylko białe u starszych osobników wpadające w róż. Nie wiem jak z kolorami ale ten usiatkowanej nóżki na pewno nie ma.
Borowik szatański to na pewno nie jest, więc jest to któryś z borowików ale nie wiem jaki - może modrzewiowy lub grabowy? Najlepiej niech się wypowie jakiś mykolog Usmiech
Na pewno jednak jest to grzyb konsumpcyjny. Jeśli to borowik królewski, to jest on pod ochroną, ale mi nie wygląda na niego. Zresztą ja się nie znam Usmiech
Ja, w mazurską krainę zawitam za dwa tygodnie na 4 dni i już przebieram nogami Usmiech


(17-09-2012, 13:16)kaczy napisał(a):
(17-09-2012, 13:07)Robson napisał(a): ...
A tu przepiękny okaz.....

no właśnie kto zgadnieUsmiech??
...

Mi wygląda na Borowika ponurego, czyli jak to u nas zwykło się mówić: szatana lub gorzkielca(niezawodny sposób na rozpoznanie to polizanie kapelusza od spodu- wyraźnie gorzki smak).

#9
(17-09-2012, 13:43)Salmo_Salar napisał(a): Czyste jezioro (I klasa), ale co z tego jak ryb nima?
Kilka razy nad tym jeziorem byłem ale to było jeszcze w ub. wieku Glupek (jak ten czas leci).
Mieszkałem w leśniczówce u pp.Stasiaczków, do pomostu miałem może 100-150m i łódkę do wyłącznej dyspozycji.Ówczas poławiałem okonie, bez szaleństw ale takie okonie 25-30cm to był taki majczowy standard (mniejsze też były oczywiście) i zawsze 6-10 na kolację zabierałem. Tak, wiem oczywiście mea culpa że teraz już ich nie ma (gdyby ktoś pokusił się o komentarz =Spadaj). Przy wyspie spotkany wędkarz łowił bardzo zgrabne leszcze na makaron a w zatoczce przy nadleśnictwie Strzałowo liny na gnojaki i kukurydzę. Jak sądzę ani jednych ani drugich w tym jeziorze już nie ma ale to już nie moja culpa.
Jezioro dzierżawione jest przez G.Ryb.Mrągowo i faktem jest że odłowy na tym jak i pozostałych jeziorach tego gospodarstwa prowadzone są bardzo intensywnie właśnie łącznie z wczesnowiosennymi połowami na tarliskach wtedy rybacy nawet nie zwijają sieci tylko przestawiają z miejsca tarła jednego gatunku na miejsce tarła innego gatunku. I wcale nie wynika to z moich obserwacji bo nigdy wiosną tam nie byłem ale z letnio-jesiennych rozmów i wielogodzinnych degustacji z kolegą który w tym gospodarstwie jest brygadzistą. Gdzieś już w 2002 albo 3 skarżył się że mają coraz gorsze odłowy a co za tym idzie zarobki.
Pamiętam dokładnie że gdy zacząłem u niego bywać w 1997 chwalił się że 1600-1700 ma co miesiąc a właśnie chyba 2002 jak śmy się napili to narzekał że 1100 to maksymalne osiągnięcie z powodu braku wyrobienia planu i mniejszej ilości materiału przekazanego do sprzedaży.
Ośrodków wypoczynkowych nad Majczem nie ma, agro tyle co kot napłakał więc wędkarze rybostanu raczej nie zniszczyli. W nadleśnictwie Strzałowo widziałem zdjęcie okonia o wadze 3,05kg, akurat wagę pamiętam bo długości to było albo 66 albo 68cm. Złowiony na żabę na "wyrzutce" w listopadzie, ja już wiem co to znaczy bo się dopytałem a że to portal wędkarski to Wam wyjaśniał nie będę.
Z łowieniem na tym jeziorze związana jest jeszcze historia posadzenia na dupie piszącego te słowa:
Początek października, stoję w łódce na skraju trzcin i próbuję łowić okonie, słońce zaszło ale jeszcze jest widno. Absolutna cisza i ............ jak mnie coś nie RYKNIE za plecamiBoisie posadziło mnie na d... ze strachu na szczęście stałem po środku łódki bo gdybym stał na rufie to bym sie wykopyrtnął do wody.
Za pasem trzcin na brzegu czyli 3-4m od łódki ryknął sobie jeleń. Może to tylko wrażenie pierwszej chwili ale wydaję mi się że poczułem drgania powietrza. Jak ten sobie zaryczał to inne z okolicy mu odpowiedziały a ja chyba dobre pół godziny siedziałem w łódce i słuchałem co mają do powiedzenia. Później jeszcze kilka razy jeździłem do Lipowa na przełomie IX/X już nie na ryby a na grzyby i na posłuchanie rykowiska.





Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wieści znad Warty mlody 120 95.055 03-01-2013, 15:58
Ostatni post: Mariano
  Wieści znad Skrwy burymichu 17 23.332 03-01-2013, 12:31
Ostatni post: bysior
  Wieści znad Wisły Paweł 1.866 1.154.444 31-12-2012, 20:16
Ostatni post: Wozik77
  Wieści spod lodu. burymichu 154 113.321 31-12-2012, 13:50
Ostatni post: gusto
  Wieści znad Wkry kamil141 281 212.512 27-12-2012, 08:11
Ostatni post: anguiler
  Wieści znad Narwi 2012 moczykij 873 684.120 19-12-2012, 19:36
Ostatni post: qw73
Wink Wieści znad morza 2012 Artur Z. 43 41.998 11-12-2012, 15:35
Ostatni post: bysior
  Wieści znad Zalewu Zegrzyńskiego marcin_ 202 156.931 09-12-2012, 19:02
Ostatni post: lapa611
  Wieści znad Lubiąża garbus 122 94.916 01-12-2012, 13:59
Ostatni post: garbus
  Wieści z Kanału Żerańskiego burymichu 71 71.522 01-12-2012, 13:45
Ostatni post: solina


Shrap-Drakers.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.

W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki.