Forum Shrap-Drakers - Wędkarstwo Moją Pasją!


Odpowiedz 
Okresy tarła ryb
Autor Wiadomość
Bizonik Offline
www.wedkarskiemazowsze.pl

***
Posty:2,979
Łowię na:spinning
Łowiska:tam gdzie przyroda obdarza odpoczynkiem
Miejscowość:Warszawa
Post: #1
Okresy tarła ryb
Każdy wędkarz powinien dokładnie znać okresy tarła ryb, na które chce zapolować, ponieważ wszelkie połowy są u nas w tych okresach ustawowo zabronione.

Udowodniono, że rośliny w różnych stadiach rozwojowych odzwierciedlają sumaryczny wpływ czynników meteorologicznych, działających w ciągu pewnego czasu, można nimi posłużyć się jako wskaźnikami czasu tarła ryb. Na tej podstawie można wysnuć wniosek, że różne przejawy życia zwierząt, a zatem i tarło ryb, można zsynchronizować z terminami kwitnienia roślin, a tym samym kalendarz astronomiczny zastąpić kalendarzem przyrody.

Przebieg tarła poszczególnych gatunków ryb przedstawia się następująco (według Bernatowicza):
l. Tarło szczupaków w strefie przybrzeżnej małych i rozległych jezior odbywa się wtedy, gdy lód odtaje przy brzegach i woda tworzy wiosenne rozlewiska. Wtedy właśnie zakwita podbiał pospolity, a lepiężnik różowy znajduje się w pełni kwitnienia.

Tarło dobiega końca, gdy w jeziorach przy dnie rozwijają się pierwsze listki grążela żółtego, pękają liście olchy czarnej i zaczynają rechotać żaby. Podczas tarła szczupaków na płyciznach śród jeziornych rozległych jezior przekwita podbiał pospolity, zakwita i w pełni kwitnie knieć błotna, klon zwyczajny i mniszek pospolity. W tym czasie liście grążela żółtego i trzciny pospolitej wydostają się na powierzchnię wody. W drugiej połowie tarła zakwita czeremcha zwyczajna i bez pospolity, a pełne ich kwitnienie zbiega się z zakończeniem tarła.

2. Rozród okoni w małych i płytkich jeziorach rozpoczyna się w czasie pękania pąków liściowych olchy czarnej, a dobiega końca, gdy liście pałki wąskolistnej wydostają się z wody i zakwita knieć błotna.W rozległych i głębokich jeziorach tarło okonia rozpoczyna się przeważnie wtedy, gdy kończy się jego rozród, w małych jeziorach, co zbiega się z przekwitaniem podbiału pospolitego, a za kwitaniem i pełnym kwitnieniem mniszka pospolitego oraz klonu zwyczajnego. Podczas pełnego tarła okoni w pełni kwitnie knieć błotna, zakwita i w pełni kwitnie agrest. W drugiej połowie tarła zakwita śliwa domowa i czeremcha zwyczajna. Wskaźnikami zakończenia tarła może być w pewnej mierze pełne kwitnienie gruszy pospolitej i czeremchy zwyczajnej.

3. Tarło p ł o c i w małych i silnie zarośniętych jeziorach jest zbieżne z wykształceniem się listków olchy czarnej i pełnym kwitnieniem podbiału pospolitego, a kończy się podczas zakwitania klonu zwyczajnego.

W rozległych i zimnych jeziorach tarło rozpoczyna się wraz z zakwitaniem klonu zwyczajnego i mniszka pospolitego, a dobiega końca w czasie pełnego kwitnienia tych roślin.

4. Rozród sandaczy zbiega się z kwitnieniem jabłoni w sadach. W czasie pełnego tarła kwitnie kasztanowiec zwyczajny i bez pospolity, a przy końcu rozrodu przekwitają grusze pospolite.

5. Tarło leszczy przeważnie odbywa się w dwu okresach. Pierwszy okres przypada na pełne kwitnienie jabłoni w sadach, kasztanowca zwyczajnego, sosny zwyczajnej i bzu pospolitego; zakończenie tego okresu przypada na czas kłoszenia się żyta. Początek tarła leszczy w drugim okresie zbiega się z zakwitaniem osoki aloesowatej, pełnym kwitnieniem chabra, bławatka i żyta.

6. Tarło karpia przypada na okres kwitnienia osoki aloesowatej i bzu czarnego, pełnego kwitnienia chabra bławatka, żyta i kaliny hordowiny.

7. Rozród wzdręgi w małych i wielkich jeziorach odbywa się prawie jednocześnie. W tym czasie zakwita bez czarny, w pełni kwitnie chaber bławatek i żyto zwyczajne oraz w pełni kwitnienia znajdują się pięciornik gęsi i osoka aloesowata. Na zakończenie tarła wskazuje początek przekwitania bzu pospolitego.

8. Tarło u k l e i w rozległych jeziorach odbywa się w dwuch okresach. Pierwszy przypada w okresie od kłoszenia się do zakwitania żyta, zakwitania osoki aloesowatej i bzu czarnego oraz kwitnienia siedmiopalecznika błotnego. W drugim okresie rozmnażania się uklei zakwita lipa szerokolistna i w pełni kwitnie rdestnica połyskująca.

9. Tarło karasi zbiega się z kwitnieniem bzu czarnego i osoki aloesowatej oraz pełnym kwitnieniem pięciornika gęsiego, chabra bławatka i żyta. W pełni okresu tarłowego zakwita lipa szerokolistna.

10. Rozród sumów przypada na okres zakwitania osoki aloesowatej i bzu czarnego oraz pełnego kwitnienia kaliny hordowiny.

11. Tarło linów zbiega się z okresem pełnego kwitnienia bzu czarnego oraz osoki aloesowatej. Największe nasilenie tarła obserwowano podczas kwitnienia lipy szerokolistnej.

12. Miętusy rozpoczynają rozród w jeziorach w okresie ustalania się zimy z dużymi mrozami, gdy tafla lodowa jeziora utrzymuje konia z naładowanymi saniami. W wykazie tym nie uwzględniłem krąpia, który jako wyjątkowy chwast rybny nie ma okresu ochronnego, należy, więc go tępić przy każdej okazji. Ze zrozumiałych względów nie znalazł się w tym wykazie także węgorz, który odbywa tarło w Morzu Sargassowvm.

Wiadomości zaciągnięte z książki tak starej ze nie wiadomo jaka to książka
podejrzewam że to Wędkarstwo jeziorowe ale tak podejrzewam.
18-04-2012 21:56:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
moczykij Offline
...

**
Posty:986
Łowię na:
Łowiska:
Miejscowość:
Post: #2
RE: Okresy tarła ryb
Mysli Okresy tarła ryb w rzekach ma miejcie w tym samym czasie co w jeziorach ? Wydaje mi się że raczej nie . Ktoś wie jak to jest w rzeczywistości ?
19-04-2012 07:22:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzyko Offline
Wędkarstwo Moją Pasją!

*
Posty:1,686
Łowię na:
Łowiska:
Miejscowość:
Post: #3
RE: Okresy tarła ryb
(19-04-2012 07:22:27)moczykij napisał(a):  Mysli Okresy tarła ryb w rzekach ma miejcie w tym samym czasie co w jeziorach ? Wydaje mi się że raczej nie . Ktoś wie jak to jest w rzeczywistości ?
Dane są wzięte z kalendarza fenologicznego czyli opartego na podglądaniu natury.Jeżeli w pobliżu rzeki rośnie jabłoń i kwitnie, to w tej rzece i w tym regionie tarło odbywają leszcze i sandacze.Jeśli w tym regionie jest jezioro to też sandacz będzie miał tarło, a to dlatego że temperatura powietrza podgrzeje wodę na podobnej głębokości do wartości odpowiadającej danemu gatunkowi do rozrodu.
19-04-2012 10:17:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
tomek79 Offline
Wędkarstwo Moją Pasją!

*
Posty:109
Łowię na:spinning
Łowiska:
Miejscowość:
Post: #4
RE: Okresy tarła ryb
Dobra, to idę do lasu sprawdzić czy sie ryby trą ROTFL
19-04-2012 12:18:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pioo Offline
C&R

***
Posty:325
Łowię na:Spinning
Łowiska:Wisła
Miejscowość:Warszawa
Post: #5
RE: Okresy tarła ryb
BTW sandacz w Wiśle w okolicach elektrowni w Kozienicach już wytarty.
06-05-2012 12:17:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
maniek72 Offline
Wędkarstwo Moją Pasją!

****
Posty:428
Łowię na:Spining, sum z gruntu
Łowiska:Bug, mój Bug
Miejscowość:Łomazy-Stulno
Post: #6
RE: Okresy tarła ryb
Ja cały czas obserwuje tarła ryb, i tak w zeszłym tygodniu tarł sie u mnie; leszcz na starorzeczach, krąp w bugu, na starorzeczach równiez płoć, i kto wie czy nie wzdręga, bo nie wiem co Ona robiła wśród płoci. Teraz u mnie na stawie trze sie karp. Szczupak w tym roku u mnie wytarł się pod lodem, jaź tydzień po zejściu lodu, a okoń skończył tarło jakieś 2-3 tygodnie temu.
Aha, i miejscowi mówią że sum właśnie też kończy tarło.
06-05-2012 13:46:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nema44 Offline
Na ryby, a nie po nie.

Posty:79
Łowię na:Spinning
Łowiska:Wisła i siurki w świętorzyskim
Miejscowość:Połaniec
Post: #7
RE: Okresy tarła ryb
W "moich" rzeczkach miałem dziś okazję poobserwować tarło kleni. Odbywało się w godzinach przedpołudniowych na prostce z ciut głębszą niż gdzie indziej wodą, w przybrzeżnych trawach. Zdziwiło mnie, że nawet w czasie tarła klenie pozostają niezwykle ostrożne. Gdy podpełzłem pod brzeg, by nakręcić filmik, ryby się wyniosły. Wróciły na szczęście po 15 minutach - już więcej im nie przeszkadzałem Usmiech.
08-05-2012 22:12:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Salmo_Salar
Unregistered

 
Post: #8
RE: Okresy tarła ryb
Pierwsze słyszę by kleń składał ikrę na roślinności... Nie twierdzę, że to nie były klenie lecz nie mogę potwierdzić tego, że to było tarło. Może jedynie zażerały się czymś?

Pozdrawiam

Salmo
08-05-2012 22:18:44
Odpowiedz cytując ten post
nema44 Offline
Na ryby, a nie po nie.

Posty:79
Łowię na:Spinning
Łowiska:Wisła i siurki w świętorzyskim
Miejscowość:Połaniec
Post: #9
RE: Okresy tarła ryb
Heh, nie twierdzę, że składały ikrę na roślinności, tyle że w tej wąskiej rzeczce (5 m szerokości) oba brzegi porośnięte są trawami, które sięgają lustra wody, i właśnie w takim miejscu, tuż przy brzegu, w wodzie o głębokości 120-130 cm, odbywały się igraszki ryb. Na pewno było to tarło, ale co do gatunku ryb nie mam stuprocentowej pewności - sądzę jednak, że były to klenie, bo sporo ich tam pływa, w zasadzie są gatunkiem dominującym. Leszcza tam nie ma, krąpi też, więc nie bardzo widzę inne ryby o wielkości około 30-40 cm, które mogłyby się teraz trzeć. Wielkość udało mi się oszacować, ale gatunku nie. Ale kto wie, może się mylę, pozdro.
08-05-2012 22:26:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Salmo_Salar
Unregistered

 
Post: #10
RE: Okresy tarła ryb
Owszem, było ciepło, ale ostatnie ochłodzenie jednak trochę zmniejszyło temp. wody. Nie znam jednak tej rzeczki i się nie wypowiem więcej Oczko

Pozdrawiam

Salmo
08-05-2012 22:58:30
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Rzadkie/ciekawe gatunki ryb spotkane w Warszawie night_walker 15 11,087 26-02-2015 19:04:25
Ostatni post: sacha
  Co to za ryb? kamil-a 9 2,937 25-09-2014 14:47:39
Ostatni post: kamil-a
  BUG zakaz połowu ryb odwołany zibi 5 4,680 29-07-2009 23:02:40
Ostatni post: Szwagierek
  Obce gatunki ryb w naszych wodach rapa 30 16,652 13-07-2009 14:18:55
Ostatni post: maselinho
Skocz do: