Shrap Drakers Fishing - Forum
Szczupak na muchę - Wersja do druku

+- Shrap Drakers Fishing - Forum (https://shrap-drakers.pl/forum)
+-- Dział: Wędkarstwo - metody połowu (https://shrap-drakers.pl/forum/forum-26.html)
+--- Dział: Wędkarstwo Muchowe (https://shrap-drakers.pl/forum/forum-54.html)
+--- Wątek: Szczupak na muchę (/thread-1995.html)

Strony: 1 2 3 4 5


Szczupak na muchę - harp - 11-03-2012

1 maj tuż tuż! Pora zacząć się przygotowywać do muchowych połowów szczupaka. Polecam tą formę polowania na tego okazałego drapieżnika. Jest bardziej widowiskowa i mi osobiście przynosi dużo więcej frajdy. Szczupaki przestałem łowić na wiele lat. Ale pewnego dnia wybrałem się z pierwszą muchówką nad Wisłę pod most Śląsko-Dąbrowski i tam w jedynym jedynym tego dnia udanym rzucie złowiłem ładną szczupaczycę.
(I poznałem Kaczego autora zdjęcia ale to inna historia)
Postaram się przedstawić moją wiedzę na ten temat i oczywiście wierzę że podzielicie się swoimi spostrzeżeniami.


RE: Szczupak na muchę - harp - 12-03-2012

Przynęty szczupakowe. Jak na szczupaka przystało powinny byc duże.
Podaje tu przykład wykonania strimera z "dywanu" lekkich włókien polarowych. Taka przynęta ma podstawową zaletę - nie chłonie wody. Dzięki temu jest lekka i mimo dużych rozmiarów da się ją posłać na spore odległości.
Imitacja okonia.Wykonałem ją na haku numer 5/0 całość ma około 15cm.

1. Smarujemy hak szelakiem i okręcamy omotką.    
2.Przywiązujemy pęczek czerwonego dywanu jako imitację czerwonych płetw okonia oraz pęczek sztywnej i długiej sierści (np:ogon cielaka) końcówkami w kierunku oczka haczyka.
   
3.Odginamy sierść w kierunku kolanka haczyka tak by włosy utworzyły coś na kształt czaszy parasola. To będzie szkielet który nada przynęcie przestrzenny wygląd i lepszą prace.
   


RE: Szczupak na muchę - harp - 12-03-2012

4. Przywiązujemy pierwszy pęczek "dywanu" jasnozielonego. Ten i każdy kolejny mocujemy końcówkami w kierunku oczka haczyka(to ważne). Następnie przed przywiązaniem kolejnego przeczesujemy włosie ręka w kierunku ogona i podpieramy w tej pozycji nicia wiodącą. Nie można omotką "zagnieść" włókien. Powinny one odstawać od haczyka pod dużym kątem nadając przynęcie puszysty wyglad. Operację powtarzamy budując muche od góry i od dołu naprzemiennie rozczesując włókna lekko na boki by nadać przynęcie bardziej przestrzenną formę.        

5. Miejscami można dodac flasche by uatrakcyjnić przynętę.
       


RE: Szczupak na muchę - harp - 12-03-2012

6. Budujemy lekko brązowe boczki by troche złamac jasną zieleń przynęty. Czarny grzbiecik, imitację płetewki czerwoną i mucha prawie gotowa.                
Przynęta wyszła trochę rozczochrana więc należy ją zwyczajnie przeczesać grzebieniem. I wygłaskac ręką nadając bardziej uporządkowany kształt.


7.Chwytamy w rękę marker czarny niezmywalny i naciągając rybkę za ogonek i malujemy okoniowe paski.
Przyklejamy oczy na cyjanopan. Przynęta gotowa.            


RE: Szczupak na muchę - harp - 12-03-2012

A tak wygląda okonek po zmoczeniu.    

Jeśli ktoś ma taką potrzebę może dociążyć przynętę. Da się ją wtedy prowadzic głębiej i agresywniej.


RE: Szczupak na muchę - andrew - 12-03-2012

Ale Ty masz talent w rekach chlopaku. Zastanawialem sie jak mucha moze imitowac okonia no i masz. Okonek jako zywy. Czad.


RE: Szczupak na muchę - Bizonik - 12-03-2012

No panowie oto jest zajawka większego materiału chyba Harp nie da ma długo na niego czekać. Będę kibicował i ciągle zaglądał na bloga.


RE: Szczupak na muchę - morouk - 12-03-2012

Harp! Mistrzu, dawaj wiecej tych much! Step prosty i genialny! Mucha extra. Jest trochę czasu do 1 maja i zdążę kupić muchówewczkę 9 na szczupłego, tylko troszkę much musze mieć. Czekam na stały rozwój tego posta!


RE: Szczupak na muchę - gusto - 12-03-2012

No wyśmienicie to wygląda no i napewno żaden kaczodzioby mu się nie oprze.
Ps.świetnie by się prezentował na moim kapeluszuDokuczacz


RE: Szczupak na muchę - Marcin-P - 12-03-2012

Hehe na kapeluszu jak na kapeluszu, jego miejsce jest w wodzie.
harp, powiem ci ze wole spinning i woblery ale to jest cudo, okonek jak żywy ! Zacieszacz