Shrap Drakers Fishing - Forum
Słoneczna alternatywa. - Wersja do druku

+- Shrap Drakers Fishing - Forum (https://shrap-drakers.pl/forum)
+-- Dział: Wędkarstwo - metody połowu (https://shrap-drakers.pl/forum/forum-26.html)
+--- Dział: Wędkarstwo Muchowe (https://shrap-drakers.pl/forum/forum-54.html)
+--- Wątek: Słoneczna alternatywa. (/thread-1259.html)

Strony: 1 2 3


Słoneczna alternatywa. - harp - 07-08-2011

Wzdręga tak niedoceniana i prawie zapomniana ryba swoją urodą i walecznością dorównuje okoniowi. Lubi mocno zarośnięte i płytkie partie akwenów przez co jest trudna do podejścia i płochliwa. Na spławik łowiona głównie jako przyłów. Poławiana metodą muchową może stać się podstawową zdobyczą w słoneczne dni. Wzdręga jest aktywna nawet w samo południe kiedy drapieżniki niechętnie pobierają pokarm. Sprzęt może być delikatny w końcu Wzdręga nie dorasta do gigantycznych rozmiarów. Jeśli jednak w zbiorniku znajdują się duże liny lub karpie istnieje niebezpieczeństwo grubego przyłowu. Właśnie te ryby wygrzewają się w słońcu tuż obok harcujących krasnopiórek.
Ja stosuję kijek w klasie 5/6, żyłka przyponowa 0.18, sznur dt5 pływający. To powinno wystarczyć do wyholowania dużej wzdręgi z gęstej roślinności. Przynęty to głównie mokre muchy. Moim zdaniem są najskuteczniejsze. Wzdręgi nie są wybredne jeśli chodzi o model muchy. Dobrze jest jeśli przynęta posiada jakiś jaskrawy akcent. Czerwony ogonek czy pomarańczowy koralik zwiększą ilość brań. Można stosować jednocześnie dwie muchy. Nimfę z plastikowym lub metalowym koralikiem na prowadzącą i mokrą na dowieszce. Prowadzenie krótkimi energicznymi podciągnięciami. Ich częstotliwość dostosowujemy do aktualnych preferencji naszej zdobyczy.http://www.youtube.com/watch?v=rHX5ZMYVzXs
Jak rozpoznać łowisko wzdręgi? Wszyscy chyba znają widok drgających na wodzie liści grążeli czy nienaturalnie poruszającej się trzciny. Zwracamy również uwagę na słyszane i widziane z daleka mini boleniowe chlapnięcia ogonem czy cichutkie przemieszczanie się z grzbietem nad powierzchnią przeciskającej się nad roślinnością wzdręgi.
Przynętę najlepiej podać w stadko żerujących rybek. Rywalizacja o pokarm jest wtedy bardzo duża i brania natychmiastowe. Pojedyncze sztuki często omijają omijają przynętę i nie dają się tak łatwo skusić. Największe Wzdręgi brały mi gdy przynęta wpadała głęboko w trzciny. Rzuty w taką gęstwinę udają się rzadko ale branie grubej złotej rybki niemal murowane. W takich miejscach trafiają się również szczupaki. Jeśli nie utną małej nimfki czeka nas piękny hol.


Wzdręga i jej środowisko.
   
   
30+
   


RE: Słoneczna alternatywa. - kojoto - 07-08-2011

Harp bardzo fajny artykulik o niedocenianej wzdrędze, a jeszcze jak siądzie na muchówkę to jazda niezapomniana. Wlaśnie w moich planach a jak narazie niespełnionych ze wzgledu na kasę i jej brak to chcę odwiedzić jakies jeziorko np Walpusz i zaatakować zatoczki, w ktorych tych rybek jest bardzo duzo. Kolega zlowił kilka na spinning i to takie 1kg-1,5kg. a plywal za szczupakiem i okoniem. Oj jakby taka 1,5kg siadla na muchówkę... Usmiech

a filmik rewelacja Usmiech super perspektywa Usmiech i rzut i od razu rybka Usmiech Oklasky


RE: Słoneczna alternatywa. - harp - 07-08-2011

Perspektywa filmiku wymuszona brakiem trzeciej ręki. Samotność muszkarza to się nazywa. Ja swoją pierwszą na tym akurat jeziorku trafiłem na spining. Co do tych największych to myślę że niemal w każdym jeziorku pływaja takie okazy. Presja na nie jest znikoma.


RE: Słoneczna alternatywa. - kojoto - 08-08-2011

Ale dlaczego wymuszona? Usmiech super wyszlo, trzeba takie filmiki kręcić Usmiech
A co do presji to masz rację. Wzdręga ma się dobrze a większosć wedkarzy zapatrzona w plocie, leszcze, liny itp omija wzdręgi i ich siedliska. No i dobrze Usmiech


RE: Słoneczna alternatywa. - morouk - 08-08-2011

Muszę i ja pomuszyć za wzdręgami Usmiech Teraz, gdy Wkra wysoka, to wzdręga może godnie zastąpić klenie, jazie, jelce i inne muchowe, rzeczne rybki Usmiech Harp, fajne wędkowanie i post !


RE: Słoneczna alternatywa. - sebkow - 08-08-2011

jaki jest mniej wiecej koszt takiego zstawu muchowego powiedzmy wedka kolowrotek sznur i zestaw z 20 muszek ??Usmiechmoze i ja sie pobawie Usmiech


RE: Słoneczna alternatywa. - morouk - 08-08-2011

Wędka od 160 zł (Konger World Champion Fly 2,7 4/5), sznur od 59 zł, kołowrotek od 30 zł, muszki od 1,5 zł za sztukę mniej więcej, przypony koniczne od kilkunastu zł Usmiech Wrażenia z muszenia - bezcenne Usmiech


RE: Słoneczna alternatywa. - kojoto - 08-08-2011

Sebkow ja kupilem zestaw Tica ze sznurem kołowrotkiem i wedką za ok 230zł. Można też na poczatek kupić sobie nie w zestawie i też nie za duze pieniadze. Kolowrotek ok 50-60zł wedka ok 150zł sznur ok 60-70zł. I daje radę ja mam taki zestaw, ktory miał być tym na poczatek a sluzy mi jak narazie do dziś. Dokupiłem tylko sznur pływajacy bo ten w zestawie był tonący ze 3 przypony plecione koniczne a żyłki rozne to miałem. No i kolowrotek do sznura pływajacego za 60zł metalowy czy tam z jakiegoś stopu Usmiech

Muszki jak chcesz to Ci rózne zrobię taniej niż w sklepach.


RE: Słoneczna alternatywa. - kojoto - 08-08-2011

No kołowrotek za 30zł kupił kolega i tez nie narzeka Usmiech Tylko do sznura 5/6 musiał kupić z tej firmy kołowrotek 6/7 bo mu sie sznur 5/6 nie miescił Usmiech ot taki bład w konstrukcji. A muszek za 1,5 nie radze kupowaćPfftt Albo hak sie wygnie albo zardzewieje albo muszka rozpadnie się po kilku rzutach... Usmiech


RE: Słoneczna alternatywa. - sebkow - 08-08-2011

bardzo kuszące to muszko wanie po wakacjach będę kombinował Haha w mojej okolicy jest bardzo dużo jezior w których żyją dorodne wzdręgi i często podczas linowej zasiadki trafiały sie jako przyłów niektóre nawet i po 0,5kg Usmiech bardzo mi sie spodobał ten filmik holu tej wzdręgi jak muchówka wygięta w pałąk Usmiech