Zaporówka w Nieliszu

Puzio 2010-07-04 Łowiska

...
Budowę zalewu rozpoczęto w 1994 roku w Nieliszu w dolinie rzeki Wieprz na nieużytkach pomiędzy miejscowościami Nielisz, Nawóz i Kulików. Ale choć sam zalew przez dobre kilkanaście lat funkcjonuje to w dalszym ciągu na jego brzegach prowadzone są prace budowlane. Powierzchnia lustra wody przekracza 950ha. Zalew jest akwenem niezbyt głębokim. Średnia głębokość nie przekracza 2m. W zasadzie to zalew od strony Nielisza jest głębszy i w niektórych miejscach przekracza 2m. Koryto Wieprza meandruje bliżej brzegu od strony wsi Nawóz, ale przed zaporą około 150m odbija pod przeciwległy brzeg. Pływając łódką po zbiorniku wyposażoną w echosondę z łatwością namierzymy stare koryto rzeki. W sąsiedztwie, którego szczególnie przy niskim stanie wody dojrzymy ogromne pnie ściętych drzew. Pomiar na echosondzie w zależności od miejsca wskaże nam głębokość od 3m do 4m.

Oprócz Wieprza zalew zasila mniejsza rzeczka o nazwie Por. Od strony wschodniej zalew otacza sosnowy las natomiast od strony zachodniej na pagórkowatym brzegu powyrastały domki letniskowe tuż obok gospodarstw. Tutaj też znajdziemy jedyną wypożyczalnię łódek.

Roślinność na zbiorniku w dużej mierze zależy od wahań poziomu wody. Dno zalewu porastają trzciny, turzyce, oczerety oraz rdest ziemnowodny. Zalew upodobało sobie ptactwo wodne: Perkozy, Kaczki Krzyżówki, Czaple Białe i Szare, Rybitwy, Jastrzębie, Myszołowy i wiele wiele innych gatunków.

Atrakcją zalewu są pływające w nim ryby. Można by powiedzieć, że jest to raj dla wędkarzy. Cyklicznie zarybiany szczupakiem zalew pozyskał miano szczupakowego eldorado. W zalewie pływają ryby spokojnego żeru takich gatunków jak: Leszcz, Karaś Złocisty i Srebrzysty, Karp, Lin, Płoć, Jaź, Amur. Z ryb drapieżnych można złowić wspomnianego Szczupaka, a także: Okonia, Miętusa, Sandacza, Węgorza, Jazgarza oraz Suma.

Ryby spokojnego żeru można skutecznie łowić z brzegu po jednej jak i po drugiej stronie zalewu. Jakiej użyć metody?

Najskuteczniejsza będzie gruntówka wyposażona w sprężynę lub koszyk zanętowy. Metody spławikowej z brzegu nie polecam szczególnie brzeg od wsi Nawóz jest płytki i ciężko nam będzie dorzucić w pobliże koryta rzeki Wieprz. "Ładne"wyniki osiągają wędkarze łowiący z łodzi. Kilkudniowe nęcenie daje niesamowite efekty. Dobre wyniki w połowie Leszczy, karasi, Linów i Karpi osiągniemy łowiąc po zmroku z brzegu. Gospodarzem zalewu jest Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Zamościu. I dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się z regulaminem łowiska. Jest kilka zmian, o których warto wiedzieć.

Na zalewie obowiązuje zwiększony wymiar ochronny na Szczupaka i Sandacza, który wynosi 50cm limit zgodnie z RAPR.
Okoń - wymiar ochronny 18cm limit zgodnie z RAPR.
Karp - wymiar ochronny 35cm limit zgodnie z RAPR.
Opłata za wędkowanie z brzegu w sezonie 2007 wynosi 30zł za wędkowanie z brzegu lub środków pływających 50zł.

Składka jednodniowa kosztuje10zł. Siedmiodniowa 25zł. Trzeba też wiedzieć, że nie wolno wpływać i łowić przy zaporze poza bojami wyznaczającymi łowisko. Nie wolno łowić ryb w porze nocnej ze środków pływających. Dla amatorów kilkudniowych zasiadek polecam pokoje w gospodarstwach agroturystycznych. Gdzie można się odświeżyć i wyspać po kilkudniowej zasiadce. Koszt jednego noclegu z wyżywieniem to kwota około 35zł.

Niestety na zalewie kwitnie kłusownictwo szczególnie wczesną wiosną. Nie tak dawno, bo 20 kwietnia 2007 Straż Graniczna z Włodawy w wyniku kontroli samochodu nie będę pisał, jakiej marki i skąd - znalazła 14 szt. sieci rybackich o łącznej długości 1350m. W sieciach kłusownicy przewozili około 300kg ryb.

Całkowite zagospodarowanie akwenu zaplanowano zakończyć za kilka lat. Przy wsi Nawóz ma powstać wielofunkcyjny budynek, który pomieści posterunek policji wodnej i strażnicę ratowników WOPR. W planach przewidziano budowę pola golfowego, ścieżek rowerowych oraz plażę.

Ale dzisiaj brakuje najzwyklejszych śmietniczek. Piszę o tym celowo, bowiem brzegi zalewu są regularnie zaśmiecane nie tylko przez wędkarzy ale i przez turystów.

Jak dojechać na Nielisz? Otóż z Chełma najwygodniej kierując się na Krasnystaw drogą nr 839 potem drogą E372 dojeżdżamy do Starego Zamościa. W Starym Zamościu skręcamy w prawo. Po dojechaniu do miejscowości Krzak na skrzyżowaniu ponownie odbijamy w prawo i dalej jadąc prosto miniemy najpierw Wólkę Nieliską a następnie dojedziemy do Nielisza.

Puzio

...

Informacje o Autorze już niebawem...

zobacz profil Autora

Komentarze (0)

Ten artukuł nie ma jeszcze komentarzy, skomentuj pierwszy!