Test - Dragon Millenium HD Power Jig 5-25g 270cm

gonzaless 2014-06-19 Testy sprzętu

...

Tekst startuje w konkursie "Zostań Testerem Dragona!"


Szukając nowego kija dwa sezony wstecz zadałem sobie pytanie „jaki kij wybrać?”. Odpowiedź nie była taka prosta jakby się mogło wydawać. Szukając wędki napotkałem na dziesiątki różnych producentów i modeli.

Szukałem kija uniwersalnego tzn. najczęściej biegałem za szczupakami po starorzeczach, jeździłem z łódką na zbiornik zalewowy w poszukiwaniu sandaczy, żeby utrudnić sobie zadanie bywałem również nad dużą rzeką w poszukiwaniu boleni… Głównie łapię z brzegu, ale nierzadko wypływam na wodę. Po starorzeczach pływam pontonem po większych zbiornikach łódką.

Przeglądając fora, czytając opinie wybór padł na Dragona, a konkretnie serię Tythan lub Millenium. Udałem się do sklepu w celu obejrzenia obydwu serii i wybrania czegoś dla siebie. Wybór padł na Dragon Millenium Heavy Duty Power Jig 2,70m oraz c.w. 5-25g.

Charakterystyka ogólna


Moje pierwsze wrażenie oglądając ten kij – solidny, mocny i z dużym zapasem mocy.

Seria Millenium Heavy Duty Power Jig to seria wędzisk mocnych i przede wszystkim w przystępnych cenach, przeznaczonych głównie do połowu sandaczy ciężkimi główkami na dużych głębokościach.

Dostępne długości 2.25 – 2.85m oraz ciężarem wyrzutu w zakresie od 5 do 25g.

W cenie, co bardzo ważne otrzymujemy również 2 letnią gwarancję producenta.

Dragon Millenium HD Power Jig 5-25g 270cm


Jakość i wykonanie


Wędka składa się z dwóch części, co pozwala na wygodny transport tego dość długiego wędziska spinningowego w bagażniku samochodu. Do wędki dostajemy dobrej jakości dwukomorowy pokrowiec.

Blanki wytwarzane są z najwyższej jakości grafitu IM6 pochodzącego z firmy Toray. Moją uwagę również zwróciła jakość wykonania i ogólny wygląd kija. Starannie wykonany w ciekawym wiśniowym kolorze. Wędzisko wyposażone jest w 8 osadzonych na pierścieniach przelotek SiC.
Schludny i stylowy wygląd.

Dolnik wykonany jest z bardzo dobrej jakości portugalskiego korka, który w ciągu dwóch sezonów intensywnej eksploatacji nie uległ zniszczeniu.

Pozytywnie zaskoczony byłem z mocowania kołowrotka. Mocowanie wygląda na solidne i takim jest, zostało również pokryte wcześniej wspomnianym korkiem. Jest to charakterystyczne dla tej serii wędzisk Dragona. Nigdzie indziej nie spotkałem takiego uchwytu, nawet w kijach z wyższej pólki cenowej.
Ciekawy, dobrze wkomponowany uchwyt.

Wg mnie najlepszą wielkością kołowrotka do tej wędki jest 3000. Młynek w trakcie połowów pewnie się trzyma, uchwyt jest dobrze spasowany przez co nie dokręca się.
Kołowrotek pewnie trzyma się wędki.

Niestety przez swoją długość wklejanka nie należy do najlżejszych – 224g.

Kij sprawia wrażenie niezniszczalnego i po tym co przeszedł w moich rękach z czystym sumieniem mogę stwierdzić – jest niezniszczalny.

Przeznaczenie


Jak już wcześniej wspomniałem szukałem kija uniwersalnego. Swoje spostrzeżenia podzielę na gatunki ryb na jakie się nastawiałem biorąc go nad wodę.

Szczupak – stosowałem przeróżne przynęty, przeważnie były to wszelakie gumy w rozmiarze od 5 do 10 cm osadzone na główkach od 5 do 15g. Miejsca gdzie szukałem tych ryb to głównie starorzecza i niewielkie jeziora. Przy tych najlżejszych przynętach wędzisko ładowało się dość słabo. Uważam, że optymalna najniższa waga to 10g. Kij dobrze sobie radził z dużymi woblerami (czasem zakładałem też małe jerki) pod warunkiem, że woda nie miała dużego uciągu.

Sandacz – i tu kij doznawał największych obciążeń. Jestem pod wrażeniem tej „wklejanki”. Główki jakie stosowałem miały ciężar 15 – 30g. Tak, wiem ciężar wyrzutu tego kija to max. 25g, ale główki 30 gramowe nie stanowią dla niego problemu. Brania sygnalizowała czuła szczytówka, która przenosiła drgania na cały kij.
Opad widoczny był dopiero przy główkach min. 15g i gumie w rozmiarze 7cm.

Boleń – na te nastawiałem się najrzadziej. Duża rzeka, woblery o ciężarze do 25g. Dolna przelotka jest szeroka co pozwala na bardzo dalekie rzuty co jest bardzo ważne przy połowie tego gatunku ryb. Wędka przy odpowiednim ustawieniu hamulca w młynku bardzo dobrze amortyzuje mocne uderzenia boleni. Ważne, aby pamiętać o tym hamulcu ponieważ kij jest dość sztywny.

Akcja


Akcja wędziska bardzo szybka (X-Fast). Przy większych rybach wędzisko ugina się od połowy swojej długości, płynnie i równomiernie. W maju tego roku wyholowałem nią przyłów szczupakowy w postaci leszcza 67cm o wadze 4kg, kij sprawdził się idealnie, nawet przez moment nie miałem wrażenia, że jest za lekki.
leszcz 67cm 4kg -maj 2014

W ubiegłym sezonie testowały wytrzymałość tego kija pstrągi – największy złapany ważył 1,5kg. Pstrąg jest bardzo waleczną i sportową rybą, która walczy do samego końca.

Cena


Niestety, coraz rzadziej spotykam w sklepach tę serię wędzisk. Ceny oscylują w zakresie od 199 do 250zł.

Ogólne wrażenie


Wędzisko uniwersalne do połowu drapieżników, głownie z brzegu ze względu na swoją długość.
Mocne, z dużym zapasem mocy. Niezniszczalne, wykonane z dobrej jakości materiałów.

Moim zdaniem jedna z lepszych propozycji w tym zakresie cenowym.

Wady i Zalety


Zalety:
- Duży zapas mocy
- Solidne wykonanie
- Cena vs. Jakość

Wady:
- zaniżony dolny zakres c.w.
- sztywność
- waga

gonzaless

...

Informacje o Autorze już niebawem...

zobacz profil Autora

Komentarze (2)

aigle96, 2014-06-20 11:27:31
Skądś znam takie rozmieszczenie poszczególnych części artykułu ;)
gonzaless, 2014-06-20 18:56:09
Skąd? To standard testów i opisów. Zaczynam od ogółów i kończę na wadach i zaletach. Nic nowego, czy to są testy wędkarskie czy innego sprzętu. Po prostu standardowy układ.