Chełmskie łowisko pstrągowe

Puzio 2010-08-05 Opowiadania

...
Bardzo się ucieszyłem na wieść iż władze Okręgu szykują dla nas wędkarzy łowisko z Pstrągiem Tęczowym. Potem dowiedziałem się że do tego celu zostanie wykorzystana jedna z glinianek położona na obrzeżach Chełma. Czemu nie? Pomysł jak najbardziej trafiony bowiem w Chełmskim PZW nie ma jak do tej pory żadnej zagospodarowanej wody z pstrągiem spełniającej walory typowej wody górskiej chociaż niektóre „cieki” bardzo by się do tego nadawały można by tutaj wyróżnić rzekę Uherkę, Garkę, Udal, Włodawkę, czy choćby Tarasienkę.

Ta glinianka to wyrobisko po nie istniejącej już kopalni gliny która podczas eksploatacji zalana została przez podziemne źródła które biją do dzisiaj. Zbiegiem czasu zbiornikiem a w zasadzie obydwoma bliźniaczymi zbiornikami zainteresowały się władze Zarządu Okręgu Chełmskiego Związku Wędkarskiego rokrocznie oba zbiorniki zarybiając białą i drapieżną rybą
Dzisiaj pływają tutaj wspaniałe okazy ryb chociażby takie jak: ogromne płocie, złociste karasie, karpie powyżej 10kg, Szczupaki Sandacze i wiele wiele innych gatunków ryb.

Woda w gliniance jest na tyle klarowna i natleniona iż doskonałe warunki znalazły dla siebie raki a jest ich tutaj naprawdę „spora” populacja. Oba zbiorniki nie należą powierzchnią do dużych za to są dość głębokie z ciekawie ukształtowanym dnem. Dużo spadków, kantów, półek a także dołów na kilka metrów to walory tych zbiorników. Władze Związku zdecydowały się wsiedlić do jednej z glinianek Pstrąga Tęczowego.
Zaraz pod koniec kwietnia uruchomiono procedury a potem nastąpiło zarybienie. Okazało się iż decyzja o zarybieniu była dobra a pstrągi zaaklimatyzowały się doskonale. Najwyraźniej nowe środowisko przypadło im do gustu.

Po okresie około czterech tygodni zbiornik ponownie zarybiono Pstrągiem tym razem wpuszczając ponad 400kg ryb.
W międzyczasie Okręg rozprowadził dla zainteresowanych przepustki które nie należą do tanich ale coś za coś. Ja osobiście nabyłem takową bo dzisiaj spinning stawiam wyżej w hierarchii wędkarskiej chociaż nie powiem że nie tęsknię za feederowaniem.Kolejne trzecie zarybianie zbiornika pokrzyżowała pogoda i władze Zarządu Okręgu nie chciały ryzykować przewozu pstrągów z Krośnieńskiego do Chełma.
Wysoka temperatura powietrza miała by negatywny wpływ dla pstrągów na przebycie drogi nawet w doskonale natlenionych zbiornikach.
Tak więc kolejne zarybienie odbędzie się bliżej jesieni a potem jeszcze kolejne.
Dzisiaj zbiornik tętni życiem chociaż nie wszyscy wędkarze są z tego zadowoleni.
Najbardziej narzekają „gliździarze” ale ci przenieśli się na sąsiedni zbiornik w którym pływają nie mniejsze okazy ryby spokojnego żeru.
Jeśli chodzi o mnie to uważam że Okręg podjął słuszną decyzję wydzielając łowisko specjalne dla Pstrąga Tęczowego bowiem na gliniance panują idealne warunki dla ryb które my wędkarze potrafimy na swój sposób wykorzystać łowiąc te wspaniałe ryby aby potem mieć radość z holu bo złowienie pstrąga to nie lada gratka.Mam też nadzieje że Zarząd Okręgu nie poprzestanie na tym jednym zbiorniku i z czasem zacznie zarybiać pstrągiem wody płynące te wcześniej wymienione prze zemnie rzeki są idealnym dla nich miejscem.

Puzio

...

Informacje o Autorze już niebawem...

zobacz profil Autora

Komentarze (0)

Ten artukuł nie ma jeszcze komentarzy, skomentuj pierwszy!