Tani i dobry kołowrotek na sandacza? Sprawdź Dragon Viper FD!

bysior 2019-08-15 Testy sprzętu

...
Istnieje powszechna opinia wśród wędkarzy, że kołowrotek na sandacze musi być co najmniej niezniszczalny i do tego kosztować górę pieniędzy, bo inaczej się nie da. Ale czy na pewno jest to prawda, czy na przykład początkujący łowca sandaczy musi startować nad wodę z młynkiem za kilkaset złotych?


Niekoniecznie, spokojnie do sandaczowego spinningu możemy wypróbować kołowrotki z trochę niższej półki cenowej, na przykład kołowrotki Dragona z serii Viper. Viper kosztuje trochę ponad 100 złotych i do tego otrzymujemy na niego aż 5 lat gwarancji! Swoim Viperem 835i przełowiłem trzy pełne sezony na rzece (od czerwca do końca grudnia), przeżył trzy różne plecionki, pomógł wyholować piękne ryby – największy sandacz ważył ponad 7 kilogramów.


Kołowrotek był dokręcony do sztywnej wędki o ciężarze wyrzutu do 42 gram, na szpulę były nawijane trzy różne plecionki o średnicy 0,18-0,20, zakres używanych główek jigowych mieścił się w przedziale od 7 do 25 gram (do tego doliczcie wagę przynęt – min. 4 cale). Generalnie miał dosyć ciężko, zwłaszcza że lubię podbijać przynętę z samego kołowrotka, co dodatkowo obciąża sprzęt.Ważną sprawą przy łowieniu sandaczy jest hamulec, który musi być mocny i działać płynnie. Dokręcony do maksimum, nie może nam puszczać plecionki przy zacięciu. Multitarczowy hamulec w Viperze doskonale sobie radzi. Podczas holi nie miałem żadnych niespodzianek, zwłaszcza przy w końcowych fazach tuż przy burcie, kiedy większy sandacz potrafi dać nura pod łódkę – hamulec musi mu na taki odjazd płynnie pozwolić. Przy łowieniu sandaczy trafiały się też przyłowy w postaci niewielkich sumów (do 10kg) – w tych przypadkach hamulec również nie sprawiał żadnych problemów, tak samo jak rolka kabłąka, nie miałem z nią żadnej awaryjnej sytuacji.


Drugą ważną sprawą jest nawijanie plecionki, która nie może nam się plątać podczas rzutów, czy źle schodzić ze szpuli, zwłaszcza w nocy, jak to czasami się zdarza w tańszych kołowrotkach. Jak pisałem wcześniej, używałem plecionek trzech róznych firm o grubości 0,18-0,20 i nie miałem żadnych problemów.


Kołowrotek został uczciwie przetestowany przez trzy sezony – więc jeśli szukacie kołowrotka za niewielkie pieniądze (a przy tym objętego 5 letnią gwarancją) a jeszcze się nie zdecydowaliście – to spokojnie możecie kupić Vipera!

bysior

...

Informacje o Autorze już niebawem...

zobacz profil Autora

Komentarze (0)

Ten artukuł nie ma jeszcze komentarzy, skomentuj pierwszy!